Juuri nyt: Posion käyt­töön ottama va­lio­kun­ta­mal­li li­sän­nyt avoi­muut­ta ja yh­teis­työ­tä – Kun­nan­joh­ta­ja: "Pää­tök­siin si­tou­du­taan po­ru­kal­la, tämä on de­mo­kra­tiaa par­haim­mil­laan"

Joko luit: Kun Antero Ve­te­läi­sen, 91, penkki va­ras­tet­tiin, ei mies jäänyt pyö­rit­te­le­mään peu­ka­loi­taan har­mis­tuk­sis­saan – hän teki tilalle kaksi uutta

Päätoimittajalta: Oma­pe­räi­syy­den ko­ros­ta­mi­nen on pienten kylien elin­eh­to – kyl­lä­hän sinäkin tiedät Puo­lan­gan pes­si­mis­min tai Sii­ka­lat­van sie­me­net?

Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Ensiapu
Näitä taitoja ei tavallisella ensiapukurssilla opita – Vaellusreiteillä liikkuu paljon huonosti valmistautuneita ihmisiä, joita voit joutua auttamaan

Näitä taitoja ei ta­val­li­sel­la en­si­apu­kurs­sil­la opita – Vael­lus­rei­teil­lä liikkuu paljon huo­nos­ti val­mis­tau­tu­nei­ta ih­mi­siä, joita voit joutua aut­ta­maan

08.12.2022 08:24
Tilaajille
Kun sydän pysähtyy, tulee kiire auttaa – kuvasarja näyttää, miten hätätilanteessa pitää toimia ja miten lähimmän defibrillaattorin löytää

Kun sydän py­säh­tyy, tulee kiire auttaa – ku­va­sar­ja näyt­tää, miten hä­tä­ti­lan­tees­sa pitää toimia ja miten lä­him­män de­fib­ril­laat­to­rin löytää

16.10.2022 04:00
Tilaajille
112-päivänä Allergia-, iho- ja astmaliitto kannustaa jokaista opettelemaan ja uskaltamaan adrenaliini-injektorin käyttöä – katso opetusvideo!

112-päi­vä­nä Al­ler­gia-, iho- ja ast­ma­liit­to kan­nus­taa jo­kais­ta opet­te­le­maan ja us­kal­ta­maan ad­re­na­lii­ni-in­jek­to­rin käyttöä – katso ope­tus­vi­deo!

11.02.2021 11:20
Tilaajille
Tuhansia askelia ja kymmeniä kiloja ruokaa – naisille suunnattu valmiusharjoitus keräsi Taivalkoskelle yli 100 osallistujaa: "Koulutus antaa valmiuden toimia tositilanteessa"

Tu­han­sia askelia ja kym­me­niä kiloja ruokaa – nai­sil­le suun­nat­tu val­mius­har­joi­tus keräsi Tai­val­kos­kel­le yli 100 osal­lis­tu­jaa: "Kou­lu­tus antaa val­miu­den toimia to­si­ti­lan­tees­sa"

04.10.2020 04:00
Tilaajille