Kuusamolainen Risto Warpenius kasvoi ilman isää ja haluaa siksi olla kasvattajana eri tavoin – isänpäiväkunniamerkin saava Risto auttaa maahanmuuttajia kotoutumaan
Kahdelle kuusamolaiselle isälle valtiollinen kunniamerkki – Tasavallan presidentin myöntämät kunniamerkit jaetaan nyt ensimmäistä kertaa
Viiden lapsen isä Kasongo Kakudji opettaa jälkikasvulleen yhteisötaitoja ja rohkeutta oppia uutta: "Tärkeintä muiden ihmisten ja itsensä kunnioittaminen"
Pertti Kivijärvi lähti aikanaan 17-vuotiaana kotoa toteuttamaan haaveitaan – Nyt hän antaa lapsilleen eväiksi unelmia ja joukkuehenkeä: "Isän rooli on olla tukena ja kannustaa"
Kolme tuntia illassa lasten peittelyyn ja satuihin – Harri Hutun perheessä läsnäolo ja yhdessä tekeminen on tärkeää: "Lapset haluavat tulla kuulluksi ja nähdyksi"