Korona-rokote
Koronatauti jyllää Kuusamossa – haavoittuvien ikäryhmien korkean rokotekattavuuden ansiosta sairaanhoidon kuormitus ei ole kasvussa

Ko­ro­na­tau­ti jyllää Kuu­sa­mos­sa – haa­voit­tu­vien ikä­ryh­mien korkean ro­ko­te­kat­ta­vuu­den an­sios­ta sai­raan­hoi­don kuor­mi­tus ei ole kas­vus­sa

9.2.2022
Yle Uutiset Lappi: "Tavoitteena on saada kaikki lappilaiset rokotettua toukokuun loppuun mennessä"

Yle Uutiset Lappi: "Ta­voit­tee­na on saada kaikki lap­pi­lai­set ro­ko­tet­tua tou­ko­kuun loppuun men­nes­sä"

5.1.2021
Kysymys-merkkejä ja varovaista toiveikkuutta –Järjestetäänkö  urheilussa etäkisoja? Entä milloin päästään nauttimaan livemusiikista? Miten käy Koillismaan matkailun? Saadaanko korona kuriin rokotteilla?

Ky­sy­mys-merk­ke­jä ja va­ro­vais­ta toi­veik­kuut­ta –Jär­jes­te­tään­kö ur­hei­lus­sa etä­ki­so­ja? Entä milloin pääs­tään naut­ti­maan li­ve­mu­sii­kis­ta? Miten käy Koil­lis­maan mat­kai­lun? Saa­daan­ko korona kuriin ro­kot­teil­la?

2.1.2021