Taivalkoski: Kah­des­ti ohi­tet­tu va. kun­nan­joh­ta­ja Mirva Haataja kertoo, voiko häntä pe­lo­tel­la

Toimittajalta: Pitääkö Rukalla asuvan olla valmis sie­tä­mään kaikki?

Eduskuntavaalit: Koil­lis­sa­no­mien vaa­li­ko­ne avautui – löydä sinulle sopivin ehdokas

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Koillissanomat 2 kk 39,90 euroa

Tilaajille

Arvio: Reino Rinteen tyt­tä­ren­po­jan Suonna Konosen esi­kois­ro­maa­ni vie poh­joi­seen ja vanhan kou­lu­kun­nan rock­maail­maan – ­Ko­no­sen rakkaus mu­siik­kia kohtaan huokuu hu­mo­ris­ti­sen ja läm­min­hen­ki­sen kirjan si­vuil­ta

Rock saattaa olla rajaton riemu, mutta Jussi Johanssonilta melkein 30 vuotta progebändissä vie paksusuolta sentin per vuosi. Puolen vuosisadan rajapyykkiä lähestyvä kosketinsoittaja ja lauluntekijä päättää sairaalavuoteella, että tämä oli tässä.

Elämänmuutoksessa, jota joskus viidenkympin villitykseksi pilkataan, taakse jää joensuulainen Savusauna-bändi, parikymmenen vuoden mittainen liitto ja kokoelma vanhan liiton vinyylejä kodin kellarikerrokseen sijoittuvassa ”Synnin pesässä” (lue: miesluolassa).

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.