Joko luit: Aino, 10, Kuu­sa­mos­ta lähtee Hel­sin­kiin lasten omiin "Linnan juh­liin"

Minne mennä: Free­sty­le­hiih­toa Ru­kal­la, jou­lu­lau­lu­ja ja -myy­jäi­siä – katso tästä Koil­lis­maan menot

Päätoimittajalta: Muis­te­taan näin lä­hes­ty­vän joulun alla, että ku­lut­ta­mis­ta tär­keäm­pää on vä­lit­tä­mi­nen

Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

"E­del­leen haen pätevää väkeä kah­vi­laan ja puo­tiin" – suo­sit­tua Posion Kor­pi­hil­laa on kuor­mit­ta­nut juo­ma­teh­das, työ­voi­ma­pu­la ja yrit­tä­jän leik­kaus, mutta yrit­tä­jä ei ole vaih­tu­mas­sa

Ritva Korpihilla hakee edelleen pätevää työvoimaa yrityksen kahvilaan ja puotiin Posion Tolvaan. Tänä vuonna Korpihillaa on työllistänyt paljon myös yrityksen juomatehtaan käynnistäminen Tervolassa.
Ritva Korpihilla hakee edelleen pätevää työvoimaa yrityksen kahvilaan ja puotiin Posion Tolvaan. Tänä vuonna Korpihillaa on työllistänyt paljon myös yrityksen juomatehtaan käynnistäminen Tervolassa.
Kuva: Maija Koskinen/ Maanpinnalla.fi

Suosittu käyntikohde Korpihillan herkkupuoti ja kahvila Posion Tolvassa ei ole viime kuukausina ollut säännöllisesti avoinna. Yrittäjä Ritva Korpihilla (ent. Kokko) kertoo, että syynä on pätevän keittiö- ja tarjoiluhenkilökunnan saamisen vaikeus ja yrityksen Tervolan-toimipaikan käynnistäminen.

– Nyt viikonloppuna ystäviäni tulee auttamaan, niin että saamme pidettyä kahvilan auki, Korpihilla kertoo.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.