En­sim­mäi­set tu­ris­tit yö­pyi­vät pirtin lat­tial­la – Mat­kai­lu­ma­ja Heik­ka­la toi­mi­nut kuu­si­kym­men­tä vuotta

Onni ja Raija Heikkala matkailuyrityksensä päärakennuksen edessä. Onni Heikkala ja kuva Rukalta vuonna 1955. Piirros Rukan alueesta joskus 1970-luvulta. Alue ei ollut silloin vielä kovin rakentunut. Kuvan alalaitaan on merkitty Matkailumaja Heikkala sen viereen Rukan koulu. Piirroksen alla olleen tekstin mukaan Rukalla oli tuohon aikaan neljä hiihtohissiä ja seitsemän pujottelulurinnettä. Merkittyjä latuja oli kolme: 5, 10 ja 12,5 kilometriä.
Onni ja Raija Heikkala matkailuyrityksensä päärakennuksen edessä.
Onni ja Raija Heikkala matkailuyrityksensä päärakennuksen edessä.
Kuva: MIKKO HÄME

– Pienestä kaikki alkoi.

– Ensimmäiset turistit yöpyivät pirttimme lattialla. Toisella puolella nukkui talon väki ja heidät erotti toisistaan verhoiltu vaneriseinä. Turistit olivat tulleet koputtelemaan ovelle ja kyselleet löytyisikö yösijaa. Ja sellainen löytyi.

Näin muistelee Onni Heikkala, miten hänen vanhempansa Tauno ja Taimi Heikkala aloittelivat pienimuotoista matkailutoimintaa vuonna 1957 Rukan koulun ja Talvijärven välisellä alueella.

Alueella oli tuolloin viisi taloa ja kaikissa oli lehmiä. Pikku hiljaa matkailun merkitys alkoi kasvaa eikä se ollut enää pelkkä harrastus. Heikkalatkin lopettivat karjanpidon ja keskittyivät sittemmin pelkästään matkailuun. Ensimmäiset mökit rakennettiin, mutta tämän päivän mittapuun mukaan ne olivat suhteellisen vaatimattomia.

Onni Heikkala sanoo, että Ruka otti vielä 60-luvun alussa alkuaskeleitaan matkailun saralla. Rukahovi rakennettiin vuosikymmenen alkupuolella ja rinteen alla oli Kaltiomaja ja opettajayhdistyksen maja.

– Kaltiomajassa oli alueen ainoa televisio. Sitä tultiin katsomaan kauempaakin. Kun ei tiedetty televisio-ohjelmista ennakkoon, välillä istuttiin tuijottamassa porukalla tyhjää tv-ruutua.

Nykyisin Matkailumaja Heikkalassa on tarjolla kahdeksan kappaletta 4-10 hengen asuttavaa hirsimökkiä kaikilla mukavuuksilla. Lisäksi päärakennuksessa on yhden ja kahden hengen huoneita.

Onni ja hänen vaimonsa Raija sanovat, että nykyisin yrityksen pyörittäminen on paljon helpompaa kuin joskus ennen.

– Alkuvuosina tarjosimme nimittäin asukkaille pirtissä seisovasta pöydästä täyshoidon eli aamiaisen, lounaan ja päivällisen. Siihen aikaan mökeissä oli hankala laittaa ruokaa, eikä ravintoloita tai kauppoja olla aivan lähistöllä. Syöjiä saattoi olla enimmillään 50-60 henkilöä. Siinä piti nousta aamulla jo aikaiseen ruokaa laittamaan.

Kun lähdin hakemaan tavaraa kaupasta farmariautolla, mukana oli pitkä puutelista ja auto oli takaisin tullessa täynnä. Välillä kävin soittamassa puhelinautomaatista, että mitä vielä lisää, Onni Heikkala muistelee.

Moni Matkailumaja Heikkalan asiakaskunnasta on tullut yrittäjäpariskunnalle tutuiksi. Onpa sellaisiakin perheitä, jotka viettävät lomiaan heillä jo kolmannessa polvessa.

– Asumme tässä samassa pihapiirissä, missä mökit ovat, ja sen vuoksi ollaan töissä vähän kuin ympäri kellon. Työmatka on lyhyt. Joskus on käyty avaamassa ovi yölläkin jollekin asiakkaalle, joka on jäänyt ulos kalsarisillaan. Paljon käy ulkomaalaisia turisteja. Ummikkovenäläistenkin kanssa yhteydenpito sujuu ihan hyvin, kumpikin puhuu omaa kieltään ja apuna on lisäksi kynä ja paperi.

Heikkalat sanovat, että ilman Rukaa Kuusamo olisi pieni kylä. Matkailu tuo työtä ja tuloja myös monille muille elinkeinohaaroille.

– Mutta laakereille ei saa jäädä lepäämään, vaan aina on kehitettävä jotain. Tällä hetkellä matkailun osalta näyttää hyvälle ja esimerkiksi seuraavat kolme viikkoa ovat ihan täynnä. Mutta vasta vappunahan sitä voi varmasti tietää, miten talvi on mennyt. Olemme mukana yhteismarkkinoinnissa ja siitä on ollut selvää hyötyä.

Tämän vuoden marraskuussa Trivago valitsi yrityksen Suomen viidenneksi parhaimmaksi majoitukseksi kategoriassa ”Vaihtoehtoinen majoitus” sekä Suomen seitsemänneksi parhaimmaksi kategoriassa ”Paras hinta-laatusuhde”.

Yrityksen pyörittämisestä vastaavat pääsääntöisesti Onni ja Raija Heikkala ja väliin kiireapulaisena on tytär Marita, minkä opiskeluiltaan ehtii. Hänellä on jo taskussaan matkailun tradenomin paperit, mutta jatkaa opintojaan tavoitteenaan vielä merkonomin tutkinto.

 

Mikko Häme

”Kaltiomajassa oli alueen ainoa televisio.
”Joskus on käyty avaamassa ovi yölläkin jollekin asiakkaalle, joka on jäänyt ulos kalsarisillaan.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä