Miltä kuulostaisi rentoutuminen luontosointukylvyssä, osallistuminen vedentutkimusrasteille tai videotaiteesta nauttiminen? Tätä ja paljon muuta voi kokea Valoa Kiiminkijoella -tapahtumassa 12. syyskuuta.
Tapahtumapaikkoja on kaksi: monimuotoinen luonto- ja virkistysalue Myllysaari sekä lähellä sijaitseva Taiga Resort, joka on kansainvälisesti toimiva matkailupalveluyritys 1900-luvun alun kauniissa miljöössä.
Luonnonkauniiseen Myllysaareen sijoittuvassa päiväohjelmassa on mahdollisuus osallistua tunnetaideterapeutti Terhi Hanhelan ohjaamaan Luontosointukylpyyn sekä Tunneväreilyä-taidehetkeen. Sointukylpy otetaan vastaan joenvarsilehdossa riippumatoissa tai retkipatjalla leväten.
Myllysaaressa on lisäksi lapsille suunnattua toimintaa, muun muassa ongintaa, ongintakisa ja vedentutkimusrasteja.
Illan valot, sävelet ja elävät kuvat
Iltapäivällä toiminta siirtyy Taiga Resortille, jossa on esillä koko illan Hanhelan taidenäyttely Valjastamaton virta.
Ohjelmassa on lisäksi tiedeluentoja. Luennoitsijoina ovat KIVAKOn Satu Räsänen sekä Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Olli Haanpää, jonka teema liittyy Kiiminkijoella ihmisen ja luonnon välisiin suhteisiin.
Taiga Resortilla on mahdollisuus myös ruokailuun kauniissa vanhassa ruokasalissa.
Päivän taittuessa iltaan vesi ja tuli kohtaavat, kun tulet sytytetään joen varrelle tuli-installaatioiden muodossa.
Illan ohjelmaan kuuluu musiikkiesityksiä, joissa kuullaan paikallista perinnesoitinten soittoa ja luonnosta inspiraationsa saavaa musiikkia.
Myöhemmin illalla paikalle saapuu Laulaja-lauluntekijä Sofia Adalmiina säestäjineen. Heidän esittämänään kuullaan jokiteemaisia sävelmiä jousisoitinten siivittämänä.
Ilta huipentuu video- ja kuvataiteilija Marja Haapakankaan Kiiminkijoesta toteuttamaan dokumentaariseen ja taiteelliseen videoteokseen Kiiminkijoki – Veden äärillä, joka saa tapahtumassa ensiesityksensä Haukiputaalla, ulkoilmanäytöksenä tumman veden äärellä. Teoksen on tuottanut Kiiminkijoki ry ja rahoittanut Leader.
Teoksen tavoitteena on tuoda esille joen merkitys elonvirtana, jossa ihmisen sekä luonnon muistot, tämänhetkisyys ja tulevaisuuden näkymät yhdistyvät. Käsikirjoitusta ovat tukeneet jokivarren väestön kirjoittamat Kirjeet Kiiminkijoelle, joista on tehty näyttely yhteen Taiga Resortin tunnelmallisista pihamökeistä.
Luonnontilaisen joen vierellä
Haukiputaan Asemakylä on ollut elävä sahakylä, ja luonnontilaisena virtaava Kiiminkijoki on vahva osa Oulun kulttuurihistoriaa. Yhdistykset ja jokivarren koulut ovat pitäneet esillä Kiiminkijoen merkitystä. Valoa Kiiminkijoella -tapahtuma vahvistaa tietoisuutta ympäröivästä luonnosta ja tuo uusia osallistumisen mahdollisuuksia.
Tapahtuma houkuttelee paikan päälle myös vierailijoita, joita kylässä ei ole aiemmin käynyt. Valoa Kiiminkijoella tarjoaa kaupunkilaisille mahdollisuuden kokea aito kylätapahtuman henki tinkimättä kohottavista kulttuurielämyksistä.
Päivän ohjelman luontokulttuuriin liittyvät teemat antavat näkökulmaa ihmisten ja joen vastavuoroiseen suhteeseen luontoa arvostavalla tavalla. Kiiminkijoen kuntoon vaikutetaan aktiivisesti ja tapahtuma lisää joen arvostusta herätellen ihmisten kiinnostusta joen elinvoimasta huolehtimiseen.
Jokikulttuuri elää kahden suuremman joen väliin jäävällä Kiiminkijoella rikkaana muun muassa kalastuksen, melontareitistön, perinnejuhlien, musiikkitapahtumien ja kesä- ja talviurheilun kautta.
Joki yhdistää eri Oulun alueen kuntia toisiinsa. Valoa Kiiminkijoella -tapahtuma pyrkii tavoittamaan ihmiset, jotka kokevat yhteyttä Kiiminkijokeen tai jokikulttuuriin sekä ne, jotka kantavat huolta vesistöjen tilasta paikalliselta aina eurooppalaiselle ja globaalille tasolle saakka.
Kiiminkijoki yhdistyy myös EU:n laajuiseen Natura 2000 -verkostoon ja tarjoaa elinedellytykset monille eläin-, kasvi-, ja eliölajeille.
Valoa Kiiminkijoella -tapahtuma järjestetään lauantaina 12.9 klo 13.30–21.30.
Tutustu ohjelmaan ja aikatauluun täältä.