Illaksi en­nus­te­taan kovaa tuulta, lauan­tai­na ja sun­nun­tai­na tyyntyy

Rukan huipulla voi tuulla tänä iltana pahaenteisesti jopa 10-15 metriä sekunnissa etelän suunnasta, jos Ilmatieteen laitoksen ennuste pitää paikkansa.

Sen sijaan lauantaina ja sunnuntaina tuulta on enää samaisen ennusteen mukaan vain pari metriä sekunnissa.

Meteorologi Hannu Valta Ilmatieteen laitokselta sanoo, että matalapaine tulee alueelle perjantain kuluessa ja lämpötila on nollassa, jopa hieman plussan puolella. Torstain ja perjantain välisenä yönä on odotettavissa lumisadetta, joka heikkenee päivän kuluessa.

– Tuuli puhaltaa kaakosta melkoisen voimakkaasti ja voi yltyä Rukan huipulla iltapäivällä jopa 10-15 metriin sekunnissa. Iltaa kohti tuuli heikkenee ja puhaltaa enää 10 metrin voimakkuudella, mutta notkelmassa vain viisi metriä sekunnissa. On myös pilvistä, tihkua tai heikko lumisadetta.

Lauantain ennuste on vähän epävarma, mutta näyttää siltä, että tuuli heikkenee selvästi. Tämä riippuu pitkälti siitä, miten etelästä tuleva matalapaineen osakeskus kulkee. Yltääkö se Kuusamoon asti, vai meneekö idempää ohi, Valta pohtii.

– Tässä on olemassa kaksi ennustetta. Eurooppalaisen ja suomalaisen ennusteen mukaan etelätuuli voi olla aamulla noin 5 metriä sekunnissa, mutta iltapäivällä 1-3 metriä sekunnissa ja tuulen suunta vaihtelee. Illalla voi tuulla lännen tai lounaan suunnalta.

Toisaalta amerikkalainen malli ennustaa hieman kovempaa tuulta, lauantaina päivällä 6-7 metriä sekunnissa. Tämän mukaan matalapaineen osakeskus kulkisi Kuusamon yli, Valta kertoo.

Lämpötila pysynee lauantainakin nollan tienoilla.

Sunnuntaina sää on pääosin leuto ja heikkotuulinen. Etelän suunnalta ennustetaan tuulta noin kahden metrin voimakkuudella. Myös amerikkalainen malli antaa samantyylisen tuloksen, Valta toteaa.

”Lämpötila pysynee lauantainakin nollan tienoilla.
Ilmoita asiavirheestä