Juuri nyt: Ruka on vuoden Bike Park – näin ta­pah­tui pyö­räi­ly­puis­ton nousu hau­ku­tus­ta voit­ta­jak­si

Minne mennä: PaKa:n jää­kiek­ko­kau­si alkaa – kaikkea tätä ja paljon muuta on tar­jol­la Koil­lis­maan ta­pah­tu­mis­sa

Pääkirjoitus: Mihin suun­taan laiva lopulta kään­tyy?

Mainos: Syksyn supertarjouksena Koillissanomat Digi + Lehti 4 kk vain 59 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Jär­vil­lä si­ni­le­vä­ha­vain­not hieman li­sään­ty­neet, mutta määrä on yhä vä­häi­nen

Järvillä sinilevähavainnot hieman lisääntyneet, Ympäristökeskuksen tiedotteessa kerrotaan. Merialueilla Vieno-myrsky hillitsi sinilevän kasvua, kun kovat tuulet mylläsivät rannikkoalueiden vesimassoja.

Järvillä on tehty sinilevähavaintoja edellisviikkoa enemmän, mutta sinilevän määrä on ollut havainnoissa vähäinen. Alkuviikon Vieno-myrskyn vuoksi meriveden pintalämpötilat ovat laskeneet huomattavasti viikon takaisesta. Rannoilla esiintyy edelleen paikoittain havupuiden kellertävää siitepölyä, joka näyttää erehdyttävästi sinilevältä.

Järvillä sinilevätilanne ajankohdalle tyypillinen

Sisävesillä on havaittu hieman sinilevää 12 valtakunnallisen sinileväseurannan havaintopaikalla.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.