ANSIOMERKIT: Katso ketkä Kainuun rajalta saivat an­sio­mer­kin vuo­si­päi­vä­nä

Eduskuntavaalit: Koil­lis­sa­no­mien vaa­li­ko­ne avautui – löydä sinulle sopivin ehdokas

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Koillissanomat 2 kk 39,90 euroa

Tilaajille

Joukkue Eu­roo­pan nuorten olym­pia­fes­ti­vaa­leil­le nimetty – Koil­lis­maal­ta hyvä edustus

Euroopan Nuorten Olympiafestivaalien (EYOF) talvikisat järjestetään 20.-25. maaliskuuta Kainuun ja Lahden maisemissa. Tulevat kisat ovat Suomen historian neljännet viiden renkaan eli olympialipun alla kisattavat arvokilpailut.

Suomen olympiakomitea julkaisi torstaina kisajoukkueen. Myös Koillismaa on kisoissa hyvin edustettuna. Mukana ovat esimerkiksi Ruka Slalomin alppihiihtäjä Veera Alaniska,Pallo-Karhujen kasvatti, Oulun Kärpissä nykyisin pelaava jääkiekkomaalivahti Ronja Pätsi, Kuusamon Erä-Veikkojen mäkihyppääjä Vilho Palosaari, Iso-Syöte AM-teamia edustava lumilautailija Roni Aalto ja yhdistetyssä ja joukkuemäessä kisaava Taivalkosken Kuohun Annamaija Oinas.

Alaniskan ja Aallon lisäksi alppihiihto- ja lumilautailujoukkueissa on useita muitakin Vuokatti-Ruka Urheiluakatemian nuoria.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.