Pohjois-Suomen hallinto-oikeus kumosi maanantaina Maaningan tuulivoimakaavan Kuusamossa maisemavaikutusten ja poronhoidolle aiheutuvien haittojen takia.
Tapaus on kiinnostava, koska kaikkialla Pohjois-Suomessa tuulivoimasuunnitelmia kritisoidaan samoilla perusteilla. Jos maisemahaitat ja poronhoito muodostuvat esteeksi tuulivoiman rakentamiselle, tuulihankkeet pysähtyvät Lapissa kuin seinään.
Maaningan tuulivoimahanketta kehittävä EPV Tuulivoima Oy epäili heti päätöksen jälkeen, että oikeuden ratkaisulla voi olla ennakkotapauksen luonnetta ja vaikutusta muihin pohjoisen tuulihankkeisiin.
Mutta onko näin?
Toimitus pyysi ympäristöoikeuden asiantuntijaa Ilari Hovilaa tutustumaan hallinto-oikeuden päätökseen ja arvioimaan, onko sillä merkitystä muille tuulihankkeille.