Tiistaina koettiin maanjäristys ja ukkonen, joten päivä oli luonnonilmiöiden puolesta kaikkea muuta kuin vaisu. Lukijatkin intoutuivat kuvaamaan erikoisia sääilmiöitä.
Ukkoskesä salamoineen on tähän mennessä ollut ennätyksellisen vaisu, mutta tiistai-iltana Koillismaalla jo jyrähteli mukavasti. Ei ole harvinaista, että vuoden rajuimmat ukkoset esiintyvät elokuussa, ja heti elokuun ensimmäisenä päivänä ukkosherra päättikin pistää tuulemaan – kirjaimellisesti. Sateenvarjotkin kääntyivät illalla nurin niskoin rankkojen ukkoskuurojen ja voimakkaan tuulen voimasta.
Ympäri Koillismaata satoi tiistai-iltana rankasti. Sadealue kulki Kuusamon keskustan eteläpuolelta lounaasta päin. Sademäärä oli Ilmatieteenlaitoksen mukaan 6,1mm. Loppuviikon sää näyttää Ilmatieteenlaitoksen mukaan pilviseltä. Lämpötila pysyttelee keskimäärin 15 asteen lukemissa.