Ke­rä­nen: Tuntuu jär­jet­tö­mäl­tä, Par­viai­nen: Vaadin sel­vi­tys­tä

Taivalkosken keskustan kansanedustaja Niilo Keränen kuuli torstaina, että ammatillisen koulutuksen leikkaukset uhkaavat Taivalkoskea ja Pudasjärveä.

– Tämä on vain spekulaatiota. Tuntuu vain järjettömältä, että viedään viimeisetkin ammatilliset koulutuspaikat. Tämä on kuntayhtymän sisäinen asia, joka pitää siellä yrittää hoitaa. Siihen ei ole minulla vaikutusvaltaa.

Keränen suhtautuu vakavasti erityisesti metsäpuolen takia.

– Metsäoppilaitos on sellainen, että tuntuisi että sitä tarvitaan jatkuvasti. Miten (Oulun) kaupungissa pystytään vastaavaa koulutusta antamaan? Tuntuu hullulta että se loppuisi.

Ulla Parviainen (kesk.) kommentoi myös uutista. Hän sanoi pyytäneensä selvitystä siitä, miksi leikkaus Oulun seudun koulutuskuntayhtymän (OSEKK) rahoitukseen on isompi kuin sen piti olla. Parviainen on koulutusasioista päättävän eduskunnan sivistysvaliokunnan jäsen.

Parviaisen mukaan ammattikoulutuksen rahoituskuvio on monimutkainen.

– 190 miljoonan leikkaus ammatilliseen koulutukseen päätettiin hallitusohjelmassa. Yritimme saada sitä aikaiseksi, että olisi tullut vasta reformiratkaisujen jälkeen, mutta se ei ministerin ohjelmaan sopinut. Yritimme viimeiseen vaiheeseen saakka muuttaa rytmitystä. Tämä hämmästyttää, minkä tähden se oli suurempi kuin eduskunta päätti.

Opetusministeri on kokoomuksen Sanni Grahn-Laasonen.

– Kun valiokuntakäsittelyssä oli talousarvio, oli tieto, että toteutetaan 12,5 prosentin leikkaus. Muutamilla koulutuksen järjestäjillä leikkaus on suurempi, Oulun lisäksi ainakin Seinäjoen koulutuskuntayhtymällä. Syytä en tiedä ja sitä olen ministeriöstä nyt kysynyt. Tästä näyttää tulevan työläs päivä.

Parviaisen mukaan OSEKK on hoitanut leiviskänsä hyvin, sillä oppilaspaikat ovat olleet täynnä ja tulokset hyviä.

– Se (koulutusleikkaus) näyttää rankaisevan kovalla kädellä koulutuksen järjestäjää, jolla on asiat ollut hyvin järjestyksessä.

Koillismaalla Pudasjärven yksikössä on 190 opiskelijaa ja henkilökuntaa 27. Taivalkoskella opiskelijoita on 174 ja henkilökuntaa 42.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä