Joko luit: "Sil­loin räjähti rengas ja rupesi nä­ky­mään liek­ke­jä" – katso kuinka Posion pa­lo­mie­het tal­tut­ti­vat lii­ken­ne­pa­lon

Minne mennä: Ka­rao­ke­kar­ne­vaa­lit Ru­kal­la, nuo­ral­la­tans­sia Kuu­sin­ki­joen Myl­ly­kos­kel­la – katso Koil­lis­maan ta­pah­tu­mat

Toimittajalta: Mitä yh­teis­tä on Kuu­sa­mon Pal­lo-Kar­huil­la ja Man­ches­ter Ci­tyl­lä?

Mainos: Syksyn supertarjouksena Koillissanomat Digi 4 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Kuu­sa­mon tu­le­vai­suus­lau­ta­kun­ta istui en­sim­mäi­sen ko­kouk­sen­sa – Asia­lis­tal­la oli vain kolme asiaa, kokous kesti lähes kaksi ja puoli tuntia

Kuusamon tulevaisuuslautakunta istui historiallisen ensimmäisen kokouksensa maanantaina 12. syyskuuta. Kokous pidettiin kaupungintalolla kokoushuoneessa 367, ja se kesti 2 tuntia 21 minuuttia.

Asialistalla oli vain kolme asiaa: tulevaisuustoimialan asiantuntijoiden läsnäolo lautakunnan kokouksissa, tulevaisuuslautakunnan kokoukset syyskaudella 2022 ja tulevaisuuslautakunnan päätösvallan delegointi viranhaltijoille ja toimihenkilöille.

Tulevaisuuslautakunnan päätösvallan delegoinnista viranhaltijoille ja toimihenkilöille varajäsen Mika Flöjt teki esittelytekstiin kahteen kohtaan muutosesitykset.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.