Lapset kir­ma­si­vat Hip­po­lii­gaan – mukaan pääsee vielä

Hippoliiga saatiin tällä kertaa aloittaa kesäisissä olosuhteissa.
Hippoliiga saatiin tällä kertaa aloittaa kesäisissä olosuhteissa.
Kuva: Janne Kaikkonen

Jalkapallon Hippoliiga ilahduttaa jälleen tänä kesänä kuusamolaisa lapsia.

Tämän kesäkauden avauspotkut suoritettiin Kuusamon urheilukentällä maanantai-iltana. Tänä vuonna lastenjalkapallotoiminta saatiin aloittaa viime vuosiin verrattuna poikkeuksellisen lämpimässä säässä. Urheilukentällä tarkeni mainiosti ilman pipoa ja pitkiä kalsareita. Aina näin ei ole ollut.

Ensimmäisellä kerralla mukana viiletti kaikkiaan kahdeksisenkymmentä lasta.

– Ja mukaan mahtuu vielä. Minulle on tänäänkin ( maanantaina ) soiteltu, että vieläkö voi tulla. Ihan hyvin voi. Tänne voi tulla vaikka vielä syksyllä, FC PaKan puheenjohtaja Anne Meriläinen kertoi maanantain harjoitusten tiimellyksessä.

Hippoliiga on tarkoitettu ensisijaisesti 5-8-vuotiaille lapsille. Meriläisen mukaan myös yhdeksänvuotiaat voivat aivan hyvin tulla mukaan. Jalkapallotaitoja lapsille ovat opettamassa muutamat Pallo-Karhujen juniorit, aikuiset sekä myös maahanmuuttajanuoret.

– Saimme nyt kolme maahanmuuttajanuorta tänne mukaan, Meriläinen iloitsee.

Hippoliigalaiset kokoontuvat urheilukentälle maanantai-iltaisin. Ensimmäisen tunnin, klo 17-18, jalkapallotaitoja opettelevat viidesta kuuteen vuotiaat. Kuuden jälkeen on 7-8-vuotiaiden vuoto.

– Näin mennään juhannusviikolle asti. Sen jälkeen on taukoa ja 6.8. alkaen jatketaan viimeiset viisi kertaa.

Ilmoita asiavirheestä