Laura, 11, har­ras­taa mä­ki­hyp­pyä, yh­dis­tet­tyä, kum­pa­re­las­kua, ko­ri­pal­loa ja  tans­sia – olen villi luon­teel­ta­ni

Laura Luokkanen käy viikottain tanssitunneilla. Laura Luokkanen saa koripallossa pomppia mielensä mukaan. Laura Luokkanen pitää kumparelaskua ykköslajinaan. Mäkihypyssä ja yhdistetyssä taivalkoskelainen saa toteuttaa monipuolisuuttaan.
Laura Luokkanen käy viikottain tanssitunneilla.
Laura Luokkanen käy viikottain tanssitunneilla.

Ei ole sohvaperunaksi luotu 11-vuotiasta Laura Luokkasta.

Siinä missä monet vanhemmat taivastelevat lastensa flegmaattisuutta, Luokkasella menohaluja riittää.

Taivalkoskelainen ikiliikkuja ei ole ronkeli harrastusten suhteen.

Hän pelaa koripalloa, harrastaa kumparelasku, osallistuu tanssitunneille sekä kilpailee mäkihypyssä ja yhdistetyssä.

Eikö tuollainen meno joskus väsytäkin?

– Joskus. Kun lähtee siltikin harrastusten pariin, niin sitä tulee virkeämpänä takaisin kotiin.

Energian pitää purkautua jollakin tavoin ja Luokkasella se tapahtuu liikunnan kautta.

– Koska olen villi luonteeltani, niin tykkään hyppiä ja pomppia.

11-vuotias kertoo liikkuneensa koko ikänsä.

– Ensimmäiset muistikuvat urheilun suhteen ovat laskettelusta, kun kokeilin sitä kolmivuotiaana. Lisäksi muistan ensimmäiset koripallo-ottelun kuusivuotiaana, jolloin teimme kaverin kanssa ainoastaan kärrynpyöriä, kun muut keskittyivät pelaamiseen.

Lukuisista lajeista on löytynyt myös esikuvia.

– Esikuvani on Riikka Voutilainen. Hän on hyvä kumparelaskija. Mäkihypyssä suosikkini on puolestaan Matti Nykänen.

KORIPALLO.

Luokkasen koripallon harrastus alkoi neljä vuotta sitten. Lajissa kiehtoo sen monipuolisuus.

– Siinä saa juosta täysillä ja hyppiä sekä pomputtaa palloa. Lajissa saa käyttää koko kehoa urheilemiseen.

Pallo on pyöreä ja eteen on tullut tympeämpiäkin tilanteita.

–Vaikeinta siinä on, jos vastustaja paljon isompi kuin minä. Mukavinta lajissa on puolustaminen.

KUMPARELASKU

Vaikka kaikki harrastukset tuntuvat mieleisiltä, taivalkoskelainen nimeää kumparelaskun ykköslajikseen.

– Kumparelasku ei ole minulle helppoa, eikä vaikeaa. Sen takia se on niin mielenkiintoista ja kumparelaskussa riittää koko ajan oppimista.

Kumparelaskun harrastaminen sijoittuu talviaikaan, jolloin Taivalkoskella on erinomaiset mahdollisuudet perehtyä lajin saloihin.

–Harrastan lajia yleensä viikonloppuisin. Pyrimme käymään rinteessä ainakin kerran viikossa.

MÄKIHYPPY JA YHDISTETTY

Taivalkoskella on vahva tyttöhyppääjien piiri, johon myös Luokkanen kuuluu.

– Mäkihypyssäkin saa käyttää monipuolisesti kehoa ja saan toteuttaa pomppimista.

Taivalvaaralla on mäkihypyn ja yhdistetyn suhteen erinomaiset olosuhteet harrastaa.

– Tällä hetkellä hyppään vielä toiseksi pienimmästä mäestä. Joskus hyppääminen pelottaa, jos mäki on outo ja isompi, mistä olen aiemmin hypännyt.

TANSSI

Aktiivinen koululainen käy kerran viikossa tanssitunneilla. Showtanssissa käytetään kehoa monipuolisesti ja tanssitaan ryhmän mukana.

– Tanssimme ryhmän kanssa kerrallaan 45 minuuttia.

Tanssin viehätys tulee taivalkoskelaiselle musiikin kautta.

– Musiikki on minulle vähän kuin toinen elämä. Kuuntelen musiikkia monipuolisesti ja käyn kerran viikossa pianotunneillakin.

”Koska olen villi luonteeltani, niin tykkään hyppiä ja pomppia.
Ilmoita asiavirheestä