Joko luit: Kuu­sa­mon Vuoden mök­ki­läi­sen Pekka Er­vas­tin en­si­kos­ke­tus mökillä vie­tet­tyyn aikaan ta­pah­tui jo lap­suu­des­saan

Viikon kysymys: Hyö­dyn­sit­kö Black Friday tai Cyber Monday tar­jous­kam­pan­joi­ta?

Toimittajalta: "Mon­ta­ko pan­de­miaa lai­te­taan, kaksi, kolme vai neljä?"

Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Maa­kot­kil­la hyvä pe­sin­tä­vuo­si, tun­tu­ri­hauk­ko­jen tu­le­vai­suus on poh­joi­ses­sa epä­var­ma: "Yk­sit­täi­nen hyvä vuosi ei ole merkki siitä, että kanta olisi li­sään­ty­mäs­sä"

Maakotka on iso lintu, jonka ravintoa ovat pohjoisessa jänikset, kanalinnut ja poronvasat. Avosuot ovat sille hyviä saalistusalueita.
Maakotka on iso lintu, jonka ravintoa ovat pohjoisessa jänikset, kanalinnut ja poronvasat. Avosuot ovat sille hyviä saalistusalueita.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Maakotkan pesintätulos oli tänä vuonna hyvä, merikotkan ja muuttohaukan keskimääräinen, tiedottaa Metsähallitus.

Myös tunturihaukkojen pesintätulos oli hyvä kymmeneen edelliseen vuoteen verrattuna. Niiden pesintätulos on heikentynyt Metsähallituksen mukaan koko 2000-luvun ajan.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.