– Mäkihyppyjoukkueet ovat vielä tulematta. Jonkin verran on ollut lennoissa säätämistä, koska etelämmässä on huono keli. Kaikki koneet eivät ole tulleet aikanaan, kertoo Ruka Nordic -organisaation johdon assistentti Jarkko Ruhanen.
Kyseessä ovat yksittäiset viivästyneet lennot, eikä Ruhasella ole tarkkaa tietoa mistä tulevat lennot ovat myöhässä.
– Oletuksena on, että he pääsevät perille koneella. Jos Helsinkiin asti pääsevät, sittenhän ne aina jollain tavalla saadaan tänne.
Vaihtoehto B:täkin on jo mietitty.
– Meidän kuljetusosasto on miettinyt jopa yhdessä Finnairin kanssa, että mikä peliliike sitten on siinä vaiheessa. Hasteenhan se aiheuttaa, jos näin.
– Ongelma on enemmänkin se, että päästäisi Helsinkiin asti kuin Helsingistä pohjoiseen.
Ruhanen kertoo, että tilannetta seurataan nyt aktiivisesti.
– Tietysti lentoyhtiöllä on päävastuu saada matkustajat liikkeelle. Tämä vaan vaatii meiltä aktiivista keskustelua lentoyhtiön ja -asemien kanssa, Ruhanen kertoo.
Ruhasen mukaan tilanne ei aiheuta vielä paniikkia, sillä vaihtuviin tilanteisiin on totuttu.
– Aina kun ihmisiä tulee useista suunnista paljon tavaran kanssa, niin joka vuosi tulee jotain. Joko tavaroita on hukassa tai lentoja myöhästyy.