Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Meille soi­tet­tiin: "Tai­val­kos­kel­le tar­vit­tai­si joku uusi kauppa, Tai­val­kos­kel­le­han vois pe­rus­taa Kuu­sa­mon Tok­man­nin si­vu­pis­teen!"

Meille soitettiin

OSALLISTU NETIN KAUTTA

lukijat.koillissanomat.fi/laheta

SÄHKÖPOSTILLA

toimitus@koillissanomat.fi

SOITA 08 8600 620

Ajelen joka arkipäivä töihin neljäntien risteyksen kautta ja iloitsen siitä, että paikalliset päättäjämme ovat rohjenneet katsoa ohi oman nokanpään ja investoineet keskustan alueen kehittämiseen. Odotan innolla muutaman vuoden päähän, kun istutukset ym. on saatu valmiiksi ja kasvamaan ja viihtyisällä alueella on mukava ja turvallinen liikkua jalan, pyörällä, autolla ja apuvälineiden turvin. Ei mitään haittaa vaikka pitäisi mennä etanan vauhtia! Katsokaa Ouluntaivalta: miten hyvältä näyttää saapua kaupunkiimme kolmelta eri suunnalta ja jatkossa ei tarvitse hävetä keskustan aluettakaan. Rapistuneet puurakennukset vielä kuntoon niin hyvä tulee!

Taivalkoskelle tarvittaisi joku uusi kauppa. Harmi kun Juusolan Halpahalli loppui. Juusolan tiloissa oli hyvät tilat vastaavalle kaupalle. Tokmanni olis hyvä! Taivalkoskellehan vois perustaa Kuusamon Tokmannin sivupisteen! Kirpputorin vois siirtää muualle. Onhan nuita tyhjiä liiketiloja!

Ennen oli ykkös- ja kakkosluokan postimerkki. Ykkösluokan merkillä kirje meni Suomen sisällä vuorokaudessa perille, kakkosluokan kahdessa vuorokaudessa. Sitten halvempi II-luokan merkki poistui ja jäi kalliimpi merkki, jonka hinta on noussut. Kirjeellä kesti viikon matkata pohjoisesta Etelä-Suomeen. Suomen Posti valittaa, että kirjeposti vähentynyt. Eipä ihme, sillä vähäisetkään kirjeet eivät mene ajoissa perille.