Kuusamon liikuntakeskuksessa riitti viime lauantaina seurattavaa salibandyn ystäville, kun sekä naiset että miehet pelasivat omia turnauksiaan.
Miesten 4-divisioonan turnaus huipentui kuusamolaisten keskinäiseen kohtaamiseen. SB KuHa (Kuusamon Harrasteurheilu) osoittautui Pallo-Karhuja paremmaksi maalein 4-0 (2-0, 1-0,1-0). KuHan maaleista ottelussa vastasivat kaksi kertaa osunut Lari-Pekka Ollila sekä Mikael Kostamo ja Riku Oikarinen.
Pallo-Karhujen valmentaja Juha Tervo kertoi ottelun alla, että vielä alkuviikosta oli ollut epävarmaa saako joukkue tarpeeksi pelaajia jalkeille. Pelaajia on tällä hetkellä armeijassa ja esimerkiksi Elmeri Ervasti oli tullut pelaamaan miltei suoraan kahdeksan päivän metsäleiriltä.
– Me on saatu hyviä vahvistuksia 97–98-syntyneiden ikäluokasta. On tärkeää, että harrastus jatkuu. Moni olisi lopettanut, jos ei olisi joukkuetta.