Juuri nyt: Posion käyt­töön ottama va­lio­kun­ta­mal­li li­sän­nyt avoi­muut­ta ja yh­teis­työ­tä – Kun­nan­joh­ta­ja: "Pää­tök­siin si­tou­du­taan po­ru­kal­la, tämä on de­mo­kra­tiaa par­haim­mil­laan"

Joko luit: Kun Antero Ve­te­läi­sen, 91, penkki va­ras­tet­tiin, ei mies jäänyt pyö­rit­te­le­mään peu­ka­loi­taan har­mis­tuk­sis­saan – hän teki tilalle kaksi uutta

Päätoimittajalta: Oma­pe­räi­syy­den ko­ros­ta­mi­nen on pienten kylien elin­eh­to – kyl­lä­hän sinäkin tiedät Puo­lan­gan pes­si­mis­min tai Sii­ka­lat­van sie­me­net?

Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Nyt pää­se­vät po­sio­lai­set ideoi­maan, ka­tu­gal­lu­pis­sa jo mai­nioi­ta eh­do­tuk­sia – Mihin suun­tai­sit kymp­pi­ton­nin?

Sisko Rokolampi ehdottaa, että kymppitonnista puolet suunnataan Eläkeliiton Posion yhdistyksen virkistystoimintaan ja toinen puolikas kyläkuvan edelleen kaunistamiseen.
Sisko Rokolampi ehdottaa, että kymppitonnista puolet suunnataan Eläkeliiton Posion yhdistyksen virkistystoimintaan ja toinen puolikas kyläkuvan edelleen kaunistamiseen.
Kuva: Erkki Ahola

Posion kunta on siirtynyt toiminnoissaan osallistuvaan budjetointiin.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.