Rukalta lunta Ranuan jää­kar­huil­le

-

Kesän kuumuudesta nautiskelevat Ranuan eläinpuiston jääkarhut saavat keskiviikkona 26. päivä heinäkuuta kesälahjan Rukan hiihtokeskukselta, kun Kuusamosta tuodaan jääkarhuille lumiyllätys viilentämään jääkarhujen oloa.

Rukalla on säilötty useita kymmeniä tuhansia kuutioita lunta 6. lokakuuta avattavaa laskettelukautta varten. Rukalla on lunta niin reilusti, että sitä riittää kuskattavaksi myös jääkarhujen iloksi Ranualle.

- Koko tapahtuman idea lähti eräältä työntekijältämme, joka oli vieraillut Ranualla ja hänen lapset olivat harmitelleet ettei jääkarhuilla ole lunta, jota heidän normaalista elinympäristöstä löytyy. Rukalta taasen lunta löytyy yli oman tarpeen ja siitä ajatus lähti liikkeelle, Rukakeskuksen digi- ja markkinointijohtaja Reino Tikkanen kertoo.

Rukalta viedään talven kovilla pakkasilla lumitykkien avulla tehtyä lunta Ranualle joitain kymmeniä kuutioita, jotka siirretään jääkarhujen aitaukseen rekan ja kaivinkoneen avulla yöaikaan. Aamulla eläintarhan auetessa luvassa on ennennäkemätön tapahtuma, kun viime keväänä Ranualle syntynyt jääkarhunpoikanen pääsee nauttimaan emonsa Venuksen kanssa lumesta keskellä kesää. Myös naapuritarhan jääkarhu-uros Manasselle on luvattu oma osansa lumiyllätyksestä.

Ilmoita asiavirheestä