Juuri mikään ei syksyllä muutu, kun Roni Saarenpää aloittaa koulutaipaleensa Rukan koululla.
Bussi hakee hänet ja kolmatta luokkaa käyvän isoveli Roopen Kuontivaarantieltä kodin edestä puoli yhdeksän aikaan kuten tähänkin asti.
Roni käy nyt esikoulua, joka on samassa pihapiirissä kuin Rukan koulu. Isompia koululaisia on myös samassa rakennuksessa jo nyt.
Koulun alkaessa hän odottaakin sitä, että pääsee välitunneilla leikkimään isompaan pihapiiriin. Eskarilaiset kun on rajattu pihalla omalle alueelleen.
– Kouluun meno tuntuu kivalta, koska oppii lukemaan, Roni Saarenpää sanoo.
Saarenpäät muuttivat Kuusamoon kun Roope oli menossa esikouluun. Äiti Johanna Saarenpää on kotoisin Kemijärveltä ja isä Rami Saarenpää Taivalkoskelta.
– Päätimme ennen kuin vanhemmalla alkoi eskarit, että nyt tai ei koskaan lähdetään. Olimme asuneet Oulussa yli kymmenen vuotta.
Kuusamon suuntaan houkuttivat yhteiset harrastukset: metsästys, kalastus, marjastus, retkeily. Kalareissuilla viihtyy koko perhe ja talvisin Saarenpäät laskettelevat yhdessä Rukalla.
– Tosi hyviä retkeilypaikkojahan täällä on. Mummolat ovat Sallassa ja Taivalkoskella, joten hoitoapua saa.
Pari vuotta he hakivat sopivaa taloa, kunnes rauhallinen paikka ilman naapureita aivan vieressä löytyi Rukan liepeiltä. Roope ehti käydä esikoulun Nilolla.
– Silloinhan se jännitti Ronillakin, kun piti tulla hoitopaikasta eskariin Rukalle. Meillähän on se hieno tilanne että kuljetus hakee tuosta. Pojat ovat keskenään puolisen tuntia kun minä olen lähtenyt töihin. Se on kiva, että vaikka on syrjäinen paikka, niin poikia on paljon Kuontijärven ympärillä, eli leikkikavereita on lähellä.
Roni on jo ilmoitettu ykkösluokalle. Kouluihin ilmoittautuminen on parhaillaan käynnissä. Esikoulun jälkeen Roni käy iltapäivätoiminnassa, kunnes osittaisella hoitovapaalla oleva äiti hakee hänet kolmen jälkeen kotiin.
– Iltapäivätoimintaan ei ole vielä haettu, mutta sinne Roni menee ainakin ekaluokan ajaksi. Siitä juteltiin, että uskaltaisiko vielä olla yksin kotona. Isoveli pääsee osana päivistä yhdeltä ja osana kolmelta. Kolmen päivinä pitäisi olla hetki yksin. Päätimme että kakkosluokalla sitten jo uskaltaa.
Elämä Kuusamossa on sujunut kivasti ja pojat ovat viihtyneet koulussa ja esikoulussa. Ainoastaan Roopen koulun alkaessa oli hieman epäselvyyttä koulukyydin suhteen.
– Kun muutimme tänne ja kaikki oli muutenkin uutta, ei ilmoitettu mitään koulukyydeistä. Odottelin silloin että hakeeko se mistä ja monenko aikaan, että pitääkö kävellä bussille. Lopulta piti itse olla viimeisellä viikolla yhteydessä kouluun ja Rukan koulusihteeri tiesikin kertoa kyydeistä.