Sil­ta­rum­pu­ja kor­ja­taan kul­ku­kel­poi­sik­si ka­loil­le Ii­joel­la

Bussillinen Virsuojan vaellusesteen korjaukseen tutustumassa.
Bussillinen Virsuojan vaellusesteen korjaukseen tutustumassa.
Kuva: Pirkko-Liisa Luhta

Vesistökunnostusverkoston vuosiseminaari järjestettiin tänä vuonna Oulussa viime viikolla. Tilaisuudessa oli noin 200 asiantuntijaa ja vesistövaikuttajaa ympäri Suomen. Seminaarin kolmas päivä suuntautui kolmelle eri retkelle eri puolille lääniä. Iijoen ekskursiolla, ”Aktiivista kunnostustoimintaa paikallisin ja valtion voimin”, käytiin kuulemassa Panumajärven kunnostajia ja sen jälkeen linja-auto suuntasi Metsähallituksen kunnostamille puroille ja tierumpujen vaellusesteiden korjauksille.

Metsähallitus on kahden vuosikymmenen aikana kunnostanut Iijoen vesistössä noin 150 km puroja ja kehittänyt siihen uusia menetelmiä. Kunnostukset on tehty myös purojen valuma-alueella. Iijoen alueen kunnostuksista ja niiden vaikutuksista on tehty useita väitöskirjatasoisia tutkimuksia.

Kahden kesän aikana Esteet pois-hankkeessa on inventoitu yli 500 tierumpua ja siltaa. Niistä 37 prosenttia aiheutti täydellisen vaellusesteen, 20 prosenttia ajoittaisen tai osittaisen esteen ja 43 prosenttia oli kaloille kulkukelpoisia. Viime kesänä hankkeessa korjattiin kaloille kulkukelpoisiksi noin 30 tierumpuestettä valtion metsäautoteillä. Korjattavaa riittää kaikenlaisilla teillä, Kuusamontie mukaan lukien!

Kiinnostus tierumpujen esteellisyyden selvittämiseen ja korjaamiseen on levinnyt maahan kuivan kesän kulovalkean lailla. Myös linja-autollinen retkiväkeä oli erittäin kiinnostunut tehdyistä korjauksista tierummuilla, jotka toimivat nyt hyvin. Alivesipinnan kynnystyksellä rummun alapuolella saadaan rumpuun nostettua tarvittava 20 cm:n vesisyvyys ja hidastettu virrannopeus rummussa alle 50 cm:iin sekunnissa.

Metsähallituksen luontopalvelujen ”Esteet pois”- hankkeen oppaina olivat Eero Moilanen ja Pirkko-Liisa Luhta.

Seminaarissa palkittiin nyt seitsemättä kertaa vuoden vesistökunnostaja. Palkinnon sai ”Pien-Saimaan pelastajat” jossa on pitkään tehty vaikuttavaa ja laaja-alaista vesistön parantamista.

Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) vuonna 2012 perustama Vesistökunnostusverkosto on kaikille avoin yhteydenpitofoorumi, joka välittää tietoa ja kokemuksia vesistöjen kunnostamisesta. Se perustettiin laittamaan vauhtia Vesien kunnostusstrategian toteuttamiseen.

Kahden kesän aikana Esteet pois-hankkeessa on inventoitu yli 500 tierumpia. Näistä 37 prosenttia aiheutti vaellusesteen.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä