Kolumni

Tämä vaa­li­tee­ma tuli puskan takaa mutta ai­hees­ta

Sisäilma on hieman yllättäen nousemassa näiden vaalien puheenaiheeksi Koillismaalla. Aiheesta on kirjoiteltu Facebookissa yhdellä jos toisella palstalla, ehdokkaat ovat ottaneet kantaa lehden sivuilla ja Taivalkoskella järjestettiin jopa sisäilmailta.

En päässyt paikalle Taivalkoskelle, mutta lehtijutun perusteella (KS 5.4. s. 9) kaikki puolueet ja ehdokkaat olivat yksimielisiä siitä, että asia on hoidettava kuntoon. Kunnanjohtaja Jukka Mikkonen loihe lausumaan, että raha ei estä koulujen sisäilmaongelmien korjaamista. Hän lupasi varata niin paljon rahaa, että asiat laitetaan kuntoon.

Kuusamossa kaupungin kiinteistöpäällikkö Anne-Kaisa Olva kertoi aiemmin (KS 15.3. s. 3), että laajempaa ongelmaa kiinteistöjen sisäilmaston suhteen täällä ei ole. Facebook-palstojen arjen kokemus kertoo ihan muusta. Äidit pelkäävät lähettää lapsiaan riskirakennuksiin, joihin lukeutuu heidän kokemustensa mukaan useita Kuusamon kouluja ja päiväkoteja.

Esimerkiksi Nilon ylä- ja alakoulujen suhteen on esitetty huolta. Tässä lehdessä olevassa jutussa (s. 8-9) selviää, että yläkoulun puolella löytyi ongelmaa ilmastoinnista ja sitä onkin tehostettu. Perimmäinen ongelma kuuluu olevan se, että vanhan koulun ilmanvaihto on suunniteltu niin, että oppilaat olisivat välitunnit ulkona. Siinäpä oiva idea nuorille! Pihalla saisi raikasta ilmaa ja vaikutus auttaisi vielä seuraavalla tunnillakin. Samalla parantaisi paitsi omaa terveyttä, myös kavereiden hyvinvointia.

Alakoululla tehdyissä sisäilmanlaatumittauksissa mitkään raja-arvot eivät ylittyneet, mutta sielläkin säädetään ja puhdistetaan parhaillaan ilmastointia.

Kiinteistöpäällikkö on kokenut, että päättäjiltä on liiennyt rahaa korjauksiin, jotka tutkimusten ja lisätutkimusten jälkeen ovat tarpeellisia.

– Meillä asiat ovat kohtalaisen hyvin. Tiloja on erilaisia, ihmisetkin ovat erilaisia, joku oireilee hyvin pienestä ja joku vasta todella pahasta, Olva sanoi lehtijutussa.

Tässä taitaa olla tämän villakoiran ydin. Kenen mukaan päätökset pitää tehdä, sen herkimmän vai sen, johon mikään ei vaikuta mitenkään?

Toisaalta kuten äidit somessa muistuttavat, jokainen riskitiloissa oleskeleva altistuu haitta-aineille, eivät vain ne, jotka saavat oireita.

Yhdeksi ratkaisuksi on esitetty Pudasjärven mallin mukaista isoa hirsikoulua joka kuntaan. Se kuitenkin tarkoittaisi loppua sivukylien pienille kyläkouluille ja pitkiä tunteja koulubussissa körötellen. Haluammeko me sitäkään?

Eivätkä edes upouudet koulut takaa terveyttä, jotkut kun oireilevat uusista rakennusmateriaaleistakin.

On helppo olla yhtä mieltä siitä, että jokaiselle lapselle pitäisi pystyä turvaamaan terveellinen päivä koulussa tai päiväkodissa. Mutta miten? Siinäpä on pähkinä purtavaksi uusille valtuutetuille. Saatte aivan taatusti etsiä ratkaisuja näihin ongelmiin tulevina kuukausina.