Juuri kun Posion matkailussa oltiin ottamassa isoa askelta, koronapirulainen tuli ja löi kehittämissuunnitelmat ainakin toistaiseksi jäihin. Posion Livojärvelle kaavailtu 40 iglun lomakeskus-hanke ei nouse ainakaan vielä ensi talveksi.
Hanketta puuhaavan Livo Arctic Oy:n toimitusjohtaja Mikko Kesti kertoo jutussamme, kuinka yhtiö joutui laittamaan hankkeen jäihin koronaviruspandemian vuoksi.
Kokonaan hanketta ei ole kuitenkaan laitettu jäihin, vaan yhtiön hallitus tarkastelee ja tekee lähiviikkoina päätöksen, saataisiinko edes muutamia igluja rakennettua.
Posiolla piti olla matkailussa kaikkien aikojen avajaiset 12. joulukuuta tänä vuonna kun 40 iglun lomakylä olisi esitelty yleisölle, ja ensimmäiset asiakkaat olisi otettu sisään. Avajaiset jäävät nyt pitämättä. Toivottavasti kansainvälinen matkailu elpyisi jollakin aikavälillä, ja päästäisiin iglu-lomakeskus rakentamaan?
Maapallolla eri puolille levittäytynyt koronaviruspandemia pitää ainakin vielä toistaiseksi lujasti otteissaan eri kansakuntia, eikä näistä maista tietystikään voida päästää ihmisiä ulkomaan matkoille. Se kuinka kauan vielä vie aikaa, että kansainvälinen matkailu alkaisi elpymään, ei taida olla oikein kenellekään tiedossa. Ja mitenpä voisi ollakaan, kun itse koronaviruspirulaisen käyttäytymisestä ei eri asiantuntijatkaan osaa varmaa sanoa, eikä myöskään sitä, että tuleeko vielä toinen korona-aalto?
Muuttaako korona pysyvästi jotain toimintoja ja elintapoja maailmanlaajuisesti, tai kansakunnittain? Uskallan väittää, että melko varmasti muuttaa?
Toivottavasti korona herätti Kiinan johtajat ja päättäjät, mutta samalla myös suurvaltojen johtajat, jotka ehkä parhaiden voisivat vaikuttaa kiinalaiseen ruokakulttuuriin. Suurimmat muutokset ja parannukset ruokakulttuurissa pitäisi tehdä juuri Kiinassa, koronapirulaisen lähtömaassa, maassa jossa ei välitetä hygieniasta.
Kiinassa torilla kansalle myydään auringossa lämmenneitä lepakoita, koiria, käärmeitä ja muita pikkueläimiä. Virukset, joiden aiheuttajia ovat kontaktit näihin kyseisiin pikkueläimiin, ovat pääsääntöisesti lähtöisin Kiinasta.
Torilla myydään myös muita eläviä eläimiä, lihoja ja eläinperäisiä tuotteita, esimerkiksi siipikarjaa, aaseja, lampaita, sikoja, kameleita, kettuja, majavia, siilejä ja matelijoita.
Kiinasta levinneen koronaviruksen koko perimä on jo selvitetty. Se on lähtöisin lepakosta ja muistuttaa hyvin paljon sars-virusta.
Uusimman koronaviruksen lähteeksi rajattiin Wuhanin kaupungin kalatori, mutta merenelävistä virusta ei kuitenkaan löytynyt.
Viruksen todettiin jo aiemmin olevan samaa virusperhettä kuin aiemmin hyvin tunnettu, sekä Lähi-idässä levinnyt mers-virus. Maailman terveysjärjestö WHO on nimennyt uuden koronaviruksen koodilla 2019-nCov.
Pandemioita on ollut kautta ihmiskunnan historian. Miten niiden leviämistä voitaisiin ennaltaehkäistä, siinäpä tuhannen taalan kysymys?