Koillismaalaiset matkailualan toimijat vaikuttavat tyytyväisiltä alkukesän matkailijamääriin nyt, kun kesän turistisesonki on parhaimmillaan.
Posion suosituimmassa kesämatkailukohteessa Kulttuurikeskus Pentik-mäellä alkukesän luvut näyttävät erityisen hyviltä.
– Oikein mukavasti on väkeä käynyt ja on selvästi vilkkaampi kesä kuin viime vuonna. Tähän mennessä kesää arvioisin, että ainakin 15-20 prosenttia enemmän kävijöitä on vuoden takaiseen verrattuna, kertoo Pentikin myymäläpäällikkö Leila Hautajärvi.
Vaikka sää ei matkailijoita ole aina hellinyt, ei se suuremmin vaikuta Pentikin asiakaskuntaan.
– Meille se on oikeastaan ennemminkin etu, jos on sateinen päivä. Eilenkin (tiistaina) oli sateinen päivä ja meillä oli tupa ja parkkipaikat täynnä.
Koillismaalle kesän viettoon tuleva matkailija hakee lomaltaan luontokokemuksia ja aktiviteetteja. Kansallispuistot, Oulanka, Riisitunturi ja Hossa ovat alueen ehdottomia valtteja ja lähes jokainen tänne lomallaan suuntaava vierailee niistä vähintään yhdessä, kertoo Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n toimitusjohtaja Mats Lindfors.
– Kansallispuistot ovat ihan ykkösjuttu. Niiden lisäksi halutaan sitten muita aktiviteetteja. Esimerkiksi Rukan maksuttomat viikko-ohjelmat ovat tykättyjä.
Virallisia tilastoja alkukesän turistimääristä ei vielä ole.
– Mitä olen yrittäjien kanssa jutellut, niin tyytyväisiä ollaan. Toki kelit saisivat olla kesäisempiä. Valtaosa tänne tulevista matkailijoista on kotimaisia, ja kelit vaikuttavat kovasti.
Heinäkuu on yleensä kesämatkailun vilkkain kuukausi, mutta loppukesän ja alkusyksyn kuukaudet kirivät koko ajan eroa kiinni.
– Varaustilanteet loppukesälle näyttävät hyviltä. Myös ulkomaalaisten osuus kesämatkailussa kasvaa. Sesonki on parhaimmillaan ja meillä on vielä mukavia tapahtumia, kuten katuruokapäivää sekä pyöräilytapahtumaa tulossa.
Oulangan luontokeskuksessa alkukesän kävijämäärät ovat niin ikään nousussa.
– Toukokuussa Kiutakönkäällä käyntejä oli noin 500 edellisvuotta enemmän. Kesäkuun aikana kävijöitä oli noin 1 500 viime vuotta enemmän. Tähän mennessä heinäkuuta kävijöitä on ollut 12 000, kun viime vuonna koko heinäkuun kävijämäärä oli 15 000. Eli mukavan vilkasta on ollut, kertoo asiakasneuvoja Elina Odé.
Ulkomaalaisia ja ennen kaikkea keskieurooppalaisia matkailijoita on ollut erityisen paljon.
– Kansallispuistot ovat suosiossa ja se on näkynyt kävijämäärissä oikeastaan ympäri vuoden, myös talvella.
Oulangan kansallispuistossa tehdään kunnostustöitä läpi kesän. Töitä tehdään mahdollisimman retkeilijäystävällisesti, eivätkä ne vaikuta reiteillä kulkemiseen.
Heinäkuun ajan luontokeskus on tiistaisin järjestänyt kaikille avoimen teemaopastuksen Kiutakönkäälle.
– Vielä ensi viikon tiistaina on mahdollisuus osallistua opastukseen. Nämä ja muut järjestämämme opastukset ovat olleet suosittuja.