Juuri nyt: Ui­ma­nie­men­tien re­mon­tis­sa Po­siol­la pal­jas­tui iso öl­jy­va­hin­ko – ”Saas­tu­nut­ta maa-ai­nes­ta olemme pois­ta­neet ja ajaneet 20 kuor­ma-au­ton la­val­lis­ta pi­laan­tu­nei­den maa-ai­nes­ten kä­sit­te­ly­lai­tok­seen Kemiin”

Viikon kysymys: Onko vapetus eli säh­kö­tu­pa­koin­ti tuttu ilmiö? – Kerro ko­ke­muk­sis­ta­si viikon ky­sy­myk­seen

Toimittajalta: Mitä yh­teis­tä on Kuu­sa­mon Pal­lo-Kar­huil­la ja Man­ches­ter Ci­tyl­lä?

Mainos: Syksyn supertarjouksena Koillissanomat Digi 4 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Vanha kuva: Hanuri soi Kuu­sa­mos­sa

Neljä vuosikymmentä Kuusamossa soi hanuri jos toinenkin lukion juhlasalissa järjestetyssä Veikko Ahvenaisen hanurikonsertissa. Kesätoimittaja Ulla ei kirjoittamansa mukaan tajunnut mitään hanureista, saatika sitten musiikista, mutta ei kuulemma kukaan muukaan. "Tee siitä hömppää", kävi käsky.

Koillissanomat 13.8.1983: Hanuri soi Kuusamossa

Mies naureskeli huvittuneena kun kyselin oliko hän hermostunut, huusi välillä pojille, että mitä sitä soitetaan ensiksi, Metsäkukkaa vai Kulkurin kaihoa.

Konsertin loppupuolella jokainen jolta hanuri löytyi sai osallistua konserttiin
Konsertin loppupuolella jokainen jolta hanuri löytyi sai osallistua konserttiin
...

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.