Kuvagalleria: Maail­man parhaat kum­pa­re­las­ki­jat näyt­ti­vät jälleen Rukalla tai­to­jaan

Minne mennä: Free­sty­le­hiih­toa Ru­kal­la, jou­lu­lau­lu­ja ja -myy­jäi­siä – katso tästä Koil­lis­maan menot

Päätoimittajalta: Muis­te­taan näin lä­hes­ty­vän joulun alla, että ku­lut­ta­mis­ta tär­keäm­pää on vä­lit­tä­mi­nen

Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Vauh­dil­la ala­mä­keen – Rukalla ki­sa­taan vii­kon­lop­pu­na ala­mä­ki­pyö­räi­lyn Suomen mes­ta­ruuk­sis­ta

Suomen parhaat alamäkipyöräilijät kokoontuvat viikonloppuna Rukalle. Luvassa on myös mtb-enduroa.

Kuusamo

Ruka täyttyy viikonloppuna paitsi turisteista myös Suomen eturivin alamäkipyöräilijöistä. Viikonloppuna Rukalla ajetaan nimittäin alamäkipyöräilyn SM-kilpailut. Lisäksi luvassa on myös hieman vähemmän vakavamielinen pyöräkilpailu – nimittäin maastopyöräenduron Funduro Cupin osakilpailu Ruka Deluxe.

Rukan alamäkireitillä käydään vapaat harjoitukset perjantaina. Varsinainen kilpailupäivä on vuorossa lauantaina. Rukan SM-kilpailu on myös kauden neljäs DH Cupin osakilpailu. Seurattavaa katsojille riittää, sillä Rukan vauhdikasta alamäkipyöräilyreittiä viilettävät alas niin nuoret kuin vähän kokeneemmatkin alamäkipyöräilijät.

SM-luokkia kisoissa ovat M16 ,M18, naiset ja miehet. ISM-luokkiin lukeutuvat M14 ja M30. Lisäksi kisoissa on mukana avoin luokka.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.