Vaikka pohjoismaisten hiihtolajien maailmancupin alkuun on vielä yli kolme kuukautta, maastohiihdossa, mäkihypyssä ja ja yhdistetyssä on jo alettu asennoitua niin, ettei kauden läpivienti Kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n tämänhetkisen kilpailukalenterin mukaan ole koronatilanteen puolesta mitenkään mahdollista.
– Tällä hetkellä valmistaudutaan kuin kausi vietäisiin läpi normaalisti, mutta lokakuun alussa FIS etäkokouksensa jälkeen tiedottaa mahdollisista muutoksista, sanoo Hiihtoliiton toiminnanjohtaja Ismo Hämäläinen.
Asiasta kertoi Ilta-Sanomat 19.8.2020.
Maailmancupin status vaatii edelliskauden maiden välisen maailmancupin eli Nations Cupin kymmenestä parhaasta seitsemälle esteettömän – kuten karanteenivapaan – pääsyn kisapaikalle.