Korona-aika on saanut suomalaiset innostumaan kalastamisesta, sillä kalastonhoitomaksuja on lunastettu tänä vuonna enemmän kuin samaan aikaan vuosi sitten, kertoo Metsähallitus. Erityisen kovaa menekki oli maaliskuussa poikkeusolojen alettua, jolloin maksuja lunastettiin yli puolet enemmän kuin vuoden 2019 maaliskuussa.
Kaikkiaan tammi-heinäkuun aikana lunastettiin yli 245 000 kappaletta kalastonhoitomaksuja. Koko vuoden myynnissä ollaan Metsähallituksen mukaan tällä hetkellä noin 40 000 kappaletta viime vuoden elokuuta edellä. Heinäkuun loppuun mennessä tuottoa on kertynyt 9,5 miljoonaa euroa, kun se viime vuonna oli koko vuodelta lähes 8,9 miljoonaa euroa.
Suosiotaan ovat kasvattaneet sekä vuodeksi että vuorokaudeksi lunastettavat maksut.
− On ilahduttavaa, että suomalaiset ovat korona-aikana löytäneet kalavedet ja kalastuksen. Samalla kun se lähentää meitä luontoon, kasvanut maksukertymä turvaa ja parantaa kalavesien hoitoa, Metsähallituksen erätalousjohtaja Jukka Bisi toteaa tiedotteessa.
Kalastonhoitomaksu on maksettava, jos on 18–64-vuotias ja kalastaa muuten kuin onkimalla, pilkkimällä tai silakkaa litkaamalla. Hoitomaksut kerää Metsähallitus, joka puolestaan tilittää rahat maa- ja metsätalousministeriölle.