Koronaepidemian tilanne on Pohjois-Pohjanmaalla rauhallinen ja potilasmäärät Oulun yliopistollisessa sairaalassa (OYS) ovat laskeneet hieman. Lauantaina OYS:sa oli yhteensä 5 koronapotilasta. Heistä 2 oli osastohoidossa ja 3 tehohoidossa.
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiristä kerrotaan, että viimeisin koronapotilas on otettu sairaalahoitoon 9.4. Tämän jälkeen ei ole tullut uusia sairaalahoitoa vaativia koronapotilaita.
Uusia koronatartuntoja on löytynyt Pohjois-Pohjanmaalta viisi. Todettuja tartuntoja on nyt yhteensä 113. Tiedot ovat perjantailta 17.4.
Koillismaan kunnat eivät ole THL:n kartassa, johon merkitään kunnat, joissa on enemmän kuin 5 todennettua tartuntaa.
Koko maassa koronatartuntoja on Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mukaan 3 681. Yli puolet tapauksista on tavattu Uudeltamaalta. Yhteensä testattuja näytteitä on liki 56 000. Tautiin on kuollut Suomessa 90 ihmistä. THL:n tiedot ovat lauantailta 18.4.
Kiireettömän vastaanoton toimintaa ollaan palauttamassa OYS:sa ja suuri osa tehohoitoon lisäkoulutetusta hoitohenkilökunnasta palaa toistaiseksi entisiin tehtäviinsä.
– Tällä hetkellä tilanne sairaalan osastoilla ja tehohoidossa on koronaepidemian osalta rauhallinen. Tämä mahdollistaa sairaalan normaalin toiminnan ylläpitämisen ja palauttamisen. Meillä on valmius siirtää henkilöstöä nopeasti koronapotilaiden hoitoon, OYS:n johtajaylilääkäri Juha Korpelainen kertoo.
Tehohoidon valmiutta on nostettu ja sen kapasiteetti voidaan kaksinkertaistaa OYS:sa jos epidemiatilanne niin vaatii.
OYS:sa pyritään toteuttamaan suuren osan kiireettömistä vastaanotoista. Suunnitelmissa on myös palauttaa osittain kiireetön leikkaushoito.
– On tärkeää, että myös perussairaudet hoidetaan ja niiden kontrollit tehdään ajallaan. Sairaalaan on turvallista tulla koronaepidemiasta huolimatta. Osa vastaanotoista tehdään jo nyt etänä teknisiä apuvälineitä hyödyntäen.