Pohjois-Pohjanmaalla puolenkymmentä väylähanketta on saamassa osansa niin sanotuista eduskunnan joululahjarahoista. Kohteet sijaitsevat Kuusamossa, Siikajoella, Pudasjärvellä, Kiimingissä ja Kalajoella.
Eduskunnan valtiovarainvaliokunta sai perjantaina valmiiksi mietintönsä vuoden 2022 talousarvioesityksestä. Valiokunta teki talousarvioon noin 40 miljoonan euron menolisäykset, joilla pyritään muun muassa tukemaan koronan jälkihoitoa, parantamaan väyläverkon kuntoa sekä edistämään osaamista, kansalaisjärjestöjen toimintaa ja ulkoilua ja luonnossa liikkumista.
Liikenneturvallisuutta, elinkeinoelämän toimintaedellytyksiä ja pyöräilyä parantaviin väylähankkeisiin osoitetaan noin 19 miljoonan euron lisäys.
Kiimingissä Koiteli–Huttukylän jalankulku- ja pyöräilyväylän suunnitteluun ja Kuusamossa jalankulku- ja pyöräilyväylän suunnitteluun välillä Junttilantie–Toranki on molempiin luvassa 200 000 euroa.
Siikajoella ollaan saamassa 600 000 euroa Luohuantien peruskorjaukseen.
Pudasjärvellä Sarakylä–Kouva-maantien perusparannukseen ja Kalajoella Tapiontuvan alikulkukäytävän rakentamiseen osoitetaan kumpaankin 300 000 euroa.