Kuusamon keskusapteekin altistumistilanteesta ei ole toistaiseksi seurannut jatkotartuntoja. Testeihin on tilanteen tultua esille hakeuduttu selvästi tavanomaista aktiivisemmin.
– Tuorein Kuusamoon kirjattu tartunta liittyy samaan tartuntaketjuun, mutta altistuminen ei ole sattunut apteekissa. Tähän ketjuun liittyen on 23 henkilöä määrätty altistuskaranteeniin ja osalla heistä on sittemmin todettu Covid-19 tartunta, kertoo tartuntataudeista vastaava lääkäri Marika Käkelä Kuusamon terveyskeskuksesta.
Kyse on siis tartuntaketjusta, jossa tartunta on todettu useammalla, todennäköisimmin samalle, toistaiseksi vielä varmentamattomalle tartunnan lähteelle altistuneella henkilöllä. Yksi yksi näistä altistuneista on Covid-19-positiiviseksi todettu apteekin henkilökunnan jäsen.
– Viime viikon maanantaista alkaen Covid-19-tartunta on todettu kahdeksalla kuusamolaisella. Osa näistä tartunnoista liittyy samaan ketjuun kuin tämä keskusapteekin työntekijän tartunta ja osa aiemmin todettuihin ketjuihin, Käkelä toteaa.
Lisäksi ulkopaikkakuntalaisen henkilön Covid-19-tartuntaan liittyen on kuusi kuusamolaista asetettu altistuskaranteeniin viime viikon lopulla. Tästä ketjusta toistaiseksi ei ole jatkotartuntoja seurannut, Käkelä kertoo.
Apteekissa altistumistilanteessa 8. ja 9. maaliskuuta olleet työntekijät asetettiin kahden viikon karanteeniin, ja apteekki toimii tämän aikaa pienemmällä työvoimamäärällä.
Lue lisää: Kuusamon Keskusapteekissa on voinut altistua koronavirukselle – alkuviikosta asioinut, tarkkaile vointiasi (Koillissanomat 12.3.2021)