Katso kuvagalleria: Rukalla las­ket­tiin Eu­roop­pa cupin fi­naa­li­pai­kois­ta – his­to­rial­li­nen slo­pes­ty­le­kil­pai­lu näytti sekä lu­mi­lau­tai­lun että frees­kin parhaat puolet

Pääkirjoitus: Pre­si­dent­ti Sauli Nii­nis­tö ei usko, että arki meillä ra­ja­kun­nis­sa muuttuu Na­to-jä­se­nyy­den myötä

Eduskuntavaalit: Koil­lis­sa­no­mien vaa­li­ko­ne on avoinna – vielä ehdit löy­tä­mään sinulle so­pi­vim­man eh­dok­kaan

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Lu­ki­jal­ta: Olen pyr­ki­nyt to­teut­ta­maan vih­rei­tä arvoja – eri­lai­set mie­li­pi­teet ovat rikkaus

Mika Flöjtin väitteissä näkyy nykyiset keskustelukulttuurin puutteet vihreissä.

Kelpaavatko ehdokkaiksi vain he, jotka ovat samaa mieltä joistakin yksittäisistä asioista, eikö tärkeämpää olisi kelpuuttaa ehdokkaiksi sellaisia, jotka ylipäätään kannattavat ja edistävät vihreitä arvoja? Kuusamolaisia, jotka ovat rohkeita esittämään myös omia mielipiteitään?

Nyt on keskitytty puhumaan vain tietyistä asioista, tiettyyn sävyyn ja joistain asioista on pitänyt olla samaa mieltä. Kun kuitenkin erilaiset mielipiteet, myös puoleen sisällä, ovat rikkaus.

Kun Flöjt kertoi olevansa Maaningan tuulivoimahanketta vastaan, keskustelu asiasta loppui kuin seinään, vaikka kyse oli vuosisadan tärkeimmästä ympäristöhankkeesta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.