Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Meille soi­tet­tiin: Hei Posio! Älkää sääs­tä­kö va­lois­sa, tehkää täy­del­li­set!

Meille soitettiin

OSALLISTU NETIN KAUTTA

lukijat.koillissanomat.fi/laheta

SÄHKÖPOSTILLA toimitus@koillissanomat.fiSOITA 08 8600 620

Metsäteollisuus irtisanoutuu tessistä. Noo eipä ne palakat ole tähänkää asti olleet balanssissa sen raatamisen kanssa esim. sahoilla. Pienet palkat ja sekin maksetaan kun jaksetaan. Heikkoja ovat nykyiset luottamusmiehet, kuuluu kai lausua ihmiset... Marin, Marin nyt olis sullekin duunia.

Ehtivätkö kaikki keskustan liikkeet lopettamaan toimintansa ennen kuin katuremontti on valmis?

Kyllä minä niin mieleni pahotin taas kauppareissulla! Taivalkosken ihmiset, ootteko ikinä kuulleet turvaväleistä? Mikä siinä on, että sitä pittää änkeä kassajonossa ihan niskaan! Luulisi olevan verran aikaa oottaa, että edellä menijä ehtii pakata ostokset kassiin! Korona ei oo leikin asia! Se on jo jopa Trumpinkin asia!

Hei Posio! Muuallakin maailmaa nähneenä, olen huolissani, tuleeko näihin uusiin taideteoksiin valaistukset? Pitkän, pimeän aikaan valaistu teos huomataan ja jää mieleen. Monet, muilla paikkakunnilla olleet teokset ovat jääneet ajellessa mieleen, ikään kuin muistokuvaksi paikkakunnasta. Älkää säästäkö valoissa, vaan tehkää täydelliset.

Kun näin vuolaasti käytetään teiden rakentamiseen rahaa, niin toivoisin Kuusamon ja Rukan sekä Kuusamon ja Oulun välille rakennettavan ohituskaistoja.