Tilaajille

Muik­ku­mark­ki­noil­la tehdään he­li­kop­te­ri­len­nä­tyk­siä Ko­rouo­man suo­je­lu­alueel­le – ”Len­noil­la pitää var­mis­taa, ettei kotkan tai mui­den­kaan häi­riöl­le herk­kien lin­tu­la­jien pe­sin­tää häi­ri­tä”

Korouoma on maisemiltaan jylhää ja kaunista seutua. Alueella tiedetään pesivän maakotka, jonka poikaset kuoriutuvat toukokuussa. Poikaset kasvavat vauhdilla, jo heinäkuussa ne nostelevat siipiä pesän laidalla, mutta ovat vielä herkässä kasvuvaiheessa. Kuvan aikuinen maakotka on kuvattu Korouoman kanjonin laidalla.
Korouoma on maisemiltaan jylhää ja kaunista seutua. Alueella tiedetään pesivän maakotka, jonka poikaset kuoriutuvat toukokuussa. Poikaset kasvavat vauhdilla, jo heinäkuussa ne nostelevat siipiä pesän laidalla, mutta ovat vielä herkässä kasvuvaiheessa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä