Joko luit: Kuusamon Vuoden mökkiläisen Pekka Ervastin ensikosketus mökillä vietettyyn aikaan tapahtui jo lapsuudessaan
Viikon kysymys: Hyödynsitkö Black Friday tai Cyber Monday tarjouskampanjoita?
Toimittajalta: "Montako pandemiaa laitetaan, kaksi, kolme vai neljä?"
Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä
Kaavoitus
Voittajafiilis motivoi kaavoittajan työssä – 70 vuotta täyttävä Kimmo Mustonen ei suunnittele eläkkeelle jäämistä: "Kyllä edelleen tulee vähintään ihan täyttä päivää töitä tehtyä"
Nuunajärven tuulivoimapuiston kaavaluonnos pian nähtäville – "On vielä liian aikaista arvioida, milloin mahdollisesti päästäisiin rakentamaan"
Rukalle kolmas keskus Uuttuaholle, uusi asuinalue Kivivaaraan ja lisää vuodepaikkoja – Tällainen Ruka on 15 vuoden päästä, jos kaava saa hyväksynnän
Paljon lisää rakennusoikeutta Junganharjun ympäristöön Kuusamon Oivangissa – kaavahanke alkoi jo vuonna 2019 ja koki matkalla monta muutosta
Kuusamon Rukan länsipuolen osayleiskaavahanke käynnistyy keväällä – tällä hetkellä on vasta asetettu tavoitteet ja valittu kilpailutuksella konsultti, sanoo kaavoittaja Kimmo Kymäläinen
Täällä on lähellä harrastukset, ystäväpiiri, työt, kaikki"– Rukalle olisi mahdollisuus kaavoittaa satoja uusia omakotitontteja, Iida Kaijansinkko ja Mikael Sorsa löysivät omansa uusimmassa aallossa
Posion kunnassa kaavaillaan asuntopulan helpottamista ennennäkemättömällä tavalla – "Tavoiteaikatauluna on, että rakentamaan päästään ensi kesänä"
Uuden kaavan laadinta alkaa Maaninkaan – EPV Tuulivoima Oy:n toimitusjohtaja: "Voimaloita rakennettaisiin alkuperäistä suunnitelmaa vähemmän ja aiempaan kaavaan nähden niiden yksikköteho kasvaa"
Kuusamon Maaningan tuulipuisto saatetaan kaavoittaa uudelleen – "Porotaloudella ei ole tarkoitus pitää yllä tuulivoimavastaisuutta"
Kaavoitus- ja rakentamislain säätämisen byrokrattaat kolisevat kovasti – miten Kuusamon kaupungin ja Posion kunnan painava kritiikki vaikuttaa lopputulokseen?
Joken matkailualue Uuttuniemeen etenee – asukkaat pelkäävät häiriöitä, Jokke vastaa: "Sinne tulevat antavat rauhan muille ja toivovat, että hekin pääsevät rauhallisuuden ympäristöön"