Laajakaistaverkko
Kuusamon kylillä tarvitaan runsaasti lisää valokuituasiakkaita ennen kuin Koillisnet voi ajatella uusien kyläverkkojen rakentamista – "Kiinnostusta toki on kovastikin"

Kuu­sa­mon kylillä tar­vi­taan run­saas­ti lisää va­lo­kui­tu­asiak­kai­ta ennen kuin Koil­lis­net voi aja­tel­la uusien ky­lä­verk­ko­jen ra­ken­ta­mis­ta – "Kiin­nos­tus­ta toki on ko­vas­ti­kin"

1
Kuusamossa on valokuidun runkoverkkoa turhan panttina, nyt Koillisnet haravoi asiakkaita kuudelta alueelta – "Kyläverkkotuki voi olla jopa 60 prosentin luokkaa"

Kuu­sa­mos­sa on va­lo­kui­dun run­ko­verk­koa turhan pant­ti­na, nyt Koil­lis­net haravoi asiak­kai­ta kuu­del­ta alueel­ta – "Ky­lä­verk­ko­tu­ki voi olla jopa 60 pro­sen­tin luok­kaa"

6
"Toivomme, että viimeiset heräävät vähän ennen kuin etuvalot näkyvät" – Myyrä ja pora möyrivät Tolpanniemellä valokuituverkon rakentajien edellä, liittymiä kaupataan edelleen satasella

"Toi­vom­me, että vii­mei­set he­rää­vät vähän ennen kuin etu­va­lot nä­ky­vät" – Myyrä ja pora möy­ri­vät Tol­pan­nie­mel­lä va­lo­kui­tu­ver­kon ra­ken­ta­jien edellä, liit­ty­miä kau­pa­taan edel­leen sa­ta­sel­la

Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lu­ki­jal­ta: Kuu­sa­moon­kin tar­vi­taan kau­pun­kist­ra­te­gia, joka alkaa laa­ja­kais­tas­ta

Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lu­ki­jal­ta: Kuu­sa­mos­sa on tu­keu­dut­tu liikaa lan­gat­to­maan rat­kai­suun, joka ei tyydytä nyt eikä tu­le­vai­suu­des­sa

1
Kairan Kuidun valokuituverkko laajenemassa Ylikiiminkiin – tavoitteena saada vähintään 600 uutta liittymää Pudasjärven ja Taivalkosken omistamaan verkkoyhtiöön

Kairan Kuidun va­lo­kui­tu­verk­ko laa­je­ne­mas­sa Yli­kii­min­kiin – ta­voit­tee­na saada vä­hin­tään 600 uutta liit­ty­mää Pu­das­jär­ven ja Tai­val­kos­ken omis­ta­maan verk­ko­yh­tiöön

Lukijalta: Kiinteä ja nopea laajakaistayhteys on kunnan perusinfraa
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lu­ki­jal­ta: Kiinteä ja nopea laa­ja­kais­ta­yh­teys on kunnan pe­ru­sinf­raa

2
Lukijalta: Jättääkö Posio perusinfran rakentamatta? Langatonta verkkoyhteyttä voi verrata sähkön saamiseen aggregaatilla
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lu­ki­jal­ta: Jät­tää­kö Posio pe­ru­sinf­ran ra­ken­ta­mat­ta? Lan­ga­ton­ta verk­ko­yh­teyt­tä voi verrata sähkön saa­mi­seen ag­gre­gaa­til­la

Kysyimme, ovatko Ylen tv-lähetykset siirtymässä antennista laajakaistan puolelle – "Ihmettelen suuresti, jos kymmenen vuoden päästä ei ole joka paikassa kunnollista laajakaistaverkkoa"

Ky­syim­me, ovatko Ylen tv-lä­he­tyk­set siir­ty­mäs­sä an­ten­nis­ta laa­ja­kais­tan puo­lel­le – "Ih­met­te­len suu­res­ti, jos kym­me­nen vuoden päästä ei ole joka pai­kas­sa kun­nol­lis­ta laa­ja­kais­ta­verk­koa"

Valokuituliittymien määrä kääntyi kasvuun Pudasjärvellä ja Taivalkoskella – "Datamäärien kasvaessa myös liittymien nopeutta halutaan nostaa"

Va­lo­kui­tu­liit­ty­mien määrä kääntyi kasvuun Pu­das­jär­vel­lä ja Tai­val­kos­kel­la – "Da­ta­mää­rien kas­vaes­sa myös liit­ty­mien no­peut­ta ha­lu­taan nostaa"