Virustaudit
Tartuntojen määrä kasvoi 126 tapauksella – Pohjois-Pohjanmaan tartunnoista yli­voi­mai­ses­ti suurin osa Oulussa

Tar­tun­to­jen määrä kasvoi 126 ta­pauk­sel­la – Poh­jois-Poh­jan­maan tar­tun­nois­ta yli­voi­mai­ses­ti suurin osa Oulussa

02.05.2020 13:18
Kuusamolaislähtöinen Riikka de Wit sai Skotlannissa koronatartunnan, joka vei viikoiksi haju- ja makuaistin – nyt hän on toipunut ja elää Skotlannissa tiukkojen sääntöjen alla: ”Ulos saa mennä kerran päivässä”

Kuu­sa­mo­lais­läh­töi­nen Riikka de Wit sai Skot­lan­nis­sa ko­ro­na­tar­tun­nan, joka vei vii­koik­si haju- ja ma­ku­ais­tin – nyt hän on toi­pu­nut ja elää Skot­lan­nis­sa tiuk­ko­jen sään­tö­jen alla: ”Ulos saa mennä kerran päi­väs­sä”

27.04.2020 08:28
Tilaajille
Korona iskee kovaa talouteen - näin Suomi toipuu siitä kolmen eri skenaarion mukaan

Korona iskee kovaa ta­lou­teen - näin Suomi toipuu siitä kolmen eri ske­naa­rion mukaan

24.03.2020 11:28
Presidentti Martti Ahtisaarella todettu koronavirustartunta - Ahtisaari voi olosuhteisiin nähden hyvin

Pre­si­dent­ti Martti Ah­ti­saa­rel­la todettu ko­ro­na­vi­rus­tar­tun­ta - Ah­ti­saa­ri voi olo­suh­tei­siin nähden hyvin

24.03.2020 09:31
Maakuntien rajat kiinni? - Kauppakamarin Karvonen: "Meiltä leikkaantuisi noin 30 prosenttia kaikesta Kuusamon kaupankäynnistä pois"

Maa­kun­tien rajat kiinni? - Kaup­pa­ka­ma­rin Kar­vo­nen: "Meiltä leik­kaan­tui­si noin 30 pro­sent­tia kai­kes­ta Kuu­sa­mon kau­pan­käyn­nis­tä pois"

23.03.2020 10:57
Tilaajille
Valtiovarainministeri Kulmuni kertoi Ylelle maanantaina aamulla, että liikkumista rajoitetaan lisää: "Kyllä varmasti tänään ja huomenna tulee jo lisätoimia"

Val­tio­va­rain­mi­nis­te­ri Kulmuni kertoi Ylelle maa­nan­tai­na aa­mul­la, että liik­ku­mis­ta ra­joi­te­taan lisää: "Kyllä var­mas­ti tänään ja huo­men­na tulee jo li­sä­toi­mia"

23.03.2020 08:42
Kuusamossa ollaan tarvittaessa valmiita sulkemaan koulut – osa kouluista on ohjeistanut ottamaan koulukirjat kotiin mukaan

Kuu­sa­mos­sa ollaan tar­vit­taes­sa val­mii­ta sul­ke­maan koulut – osa kou­luis­ta on oh­jeis­ta­nut ot­ta­maan kou­lu­kir­jat kotiin mukaan

13.03.2020 20:00
”Varmasti yksi kuukausi pärjättäisi” – koronavirus on saanut hamstraajat Kuusamossakin liikkeelle, mutta mitään paniikkia ei ole ilmassa

”Var­mas­ti yksi kuu­kau­si pär­jät­täi­si” – ko­ro­na­vi­rus on saanut hamst­raa­jat Kuu­sa­mos­sa­kin liik­keel­le, mutta mitään pa­niik­kia ei ole ilmassa

13.03.2020 12:02
Taivalkoskella ollaan rauhallisia koronavirustilanteesta huolimatta: "Nämähän ovat sellaisia asioita, joihin kuntien tulee varautua koko ajan"

Tai­val­kos­kel­la ollaan rau­hal­li­sia ko­ro­na­vi­rus­ti­lan­tees­ta huo­li­mat­ta: "Nä­mä­hän ovat sel­lai­sia asioi­ta, joihin kuntien tulee va­rau­tua koko ajan"

13.03.2020 10:26
Kuusamossa peruttiin luokkaretket ja oppilasvaihdot koronan takia  – rehtorit tekivät juuri päätöksen: "Vielä ei ole päätetty, että miten reissut korvataan"

Kuu­sa­mos­sa pe­rut­tiin luok­ka­ret­ket ja op­pi­las­vaih­dot koronan takia – reh­to­rit tekivät juuri pää­tök­sen: "Vielä ei ole pää­tet­ty, että miten reissut kor­va­taan"

13.03.2020 10:29
Ei vielä puhelinruuhkaa koronan takia terveyskeskuksessa  – lääkäriltä kysellään matkustamisen turvallisuudesta: ”Myös lähipiirissä olevien perussairaiden ja iäkkäiden ihmisten suojaamista tartunnoilta pohditaan”

Ei vielä pu­he­lin­ruuh­kaa koronan takia ter­veys­kes­kuk­ses­sa – lää­kä­ril­tä ky­sel­lään mat­kus­ta­mi­sen tur­val­li­suu­des­ta: ”Myös lä­hi­pii­ris­sä olevien pe­rus­sai­rai­den ja iäk­käi­den ih­mis­ten suo­jaa­mis­ta tar­tun­noil­ta poh­di­taan”

13.03.2020 10:21
Pohjois-Pohjanmaalla todettu ensimmäinen ko­ro­na­vi­rus­tar­tun­ta – Suomessa nyt yhteensä 15 ko­ro­na­ta­paus­ta

Poh­jois-Poh­jan­maal­la todettu en­sim­mäi­nen ko­ro­na­vi­rus­tar­tun­ta – Suo­mes­sa nyt yh­teen­sä 15 ko­ro­na­ta­paus­ta

06.03.2020 11:43
Tilaajille