Juuri nyt: Posion käyt­töön ottama va­lio­kun­ta­mal­li li­sän­nyt avoi­muut­ta ja yh­teis­työ­tä – Kun­nan­joh­ta­ja: "Pää­tök­siin si­tou­du­taan po­ru­kal­la, tämä on de­mo­kra­tiaa par­haim­mil­laan"

Joko luit: Kun Antero Ve­te­läi­sen, 91, penkki va­ras­tet­tiin, ei mies jäänyt pyö­rit­te­le­mään peu­ka­loi­taan har­mis­tuk­sis­saan – hän teki tilalle kaksi uutta

Päätoimittajalta: Oma­pe­räi­syy­den ko­ros­ta­mi­nen on pienten kylien elin­eh­to – kyl­lä­hän sinäkin tiedät Puo­lan­gan pes­si­mis­min tai Sii­ka­lat­van sie­me­net?

Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Kuu­sa­mo­lai­nen Hannes Ervasti kipusi kol­man­nek­si yh­dek­säs­luok­ka­lais­ten val­ta­kun­nal­li­ses­sa Ta­lous­tai­to­kil­pai­lus­sa: "Si­joi­tuk­se­ni on pi­dem­män uu­tis­seu­ran­nan tu­los­ta"

Taloustaitokilpailun finaalin parhaimmaksi asiaksi Hannes Ervasti nimeää esseen kirjoittamisen.

Nilon koulun ysiluokkalainen Hannes Ervasti on yllättynyt sijoituksestaan valtakunnallisessa Taloustaitokilpailussa. – En odottanut ollenkaan, että pääsisin edes finaaliin saati kolmen parhaan joukkoon, Ervasti kertoo.
Nilon koulun ysiluokkalainen Hannes Ervasti on yllättynyt sijoituksestaan valtakunnallisessa Taloustaitokilpailussa. – En odottanut ollenkaan, että pääsisin edes finaaliin saati kolmen parhaan joukkoon, Ervasti kertoo.
Kuva: Jussi Väätäinen

15-vuotias Hannes Ervasti Kuusamosta nappasi kolmannen sijan yhdeksäsluokkalaisten Taloustaitokilpailussa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.