– Tavoitteiden saavuttamiseksi tulee tehdä töitä – joskus hyvinkin sinnikkäästi, sisukkaastikin, kertoi Kuusamon lukion rehtori Tomi Meriläinen puheessaan uusille ylioppilaille.
– Sisukkuus on parhaimmillaan periksiantamattomuutta ja intohimoa jonkin asian saavuttamiseksi. Se on kykyä kestää erilaisia vastoinkäymisiä ja kurottautumista jopa yli itse olettamiensa rajojen, hän jatkoi.
Sisua ja sinnikkyyttä tämän vuoden ylioppilailta onkin vaadittu yllin kyllin, sillä he ovat hoitaneet suuren osan lukio-opiskelustaan etäopiskeluna koronapandemian takia.
– Hyviin tuloksiin voidaan päästä monin eri tavoin. Oleellista on keskittyä olennaiseen – ja joskus vähän vähemmän olennaiseen – sekä luoda hyvää ympärilleen, rehtori Meriläinen kertoi.
Vaikka uudet ylioppilaat ovatkin Meriläisen mukaan eläneet myös normaalia lukio-opiskelijan arkea, joka on pitänyt sisällään "kursseja, kokeita sekä kurssikokeita", niin heidän lukioajasta tulee silti vääjäämättä jäämään mieleen vuonna 2020 pandemiaksi levinnyt koronaepidemia.
– 18.3.2020 Suomen kouluissa siirryttiin etäopetukseen ja tuosta päivämäärästä lähtien korona on ollut seuranamme. Pandemian johdosta olemme nähneet ja eläneet erilaisia ilmiöitä, jotka ovat olleet sekä myönteisiä että kielteisiä ja joskus hyvinkin yllättäviä. Kaikessa karuudessaankin koronapandemia on tuottanut myös valtavasti oppimista, innovaatioita ja se on edistänyt asioiden kehittymistä merkittävästi, Meriläinen kertoi.
Hän uskoi tämän vuoden ylioppilaiden muistavan myös Ukrainan sodan alkamisen.
– Se väritti viimeisen lukiovuotesi kevättä. Ukrainan sodasta tuli osa päivittäistä uutisvirtaa. Tuo sota tuli lähelle ja koskettaa meitä jokaista, hän kertoi.
Korona-ajan on sanottu haitanneen etenkin yhteisöllisyyden syntymistä. Rehtori Meriläinen kertasikin puheessaan, mistä yhteisöllisyyden syntymisessä on kysymys.
– On tärkeää kiinnittyä johonkin itseään laajempaan, joka tukee yksilöä ja mahdollistaa saavuttamaan tavoitteet sekä unelmat. Tuo laajempi on parhaimmillaan yhteisö, jossa on turvallista olla ja toimia omana itsenään. Perhe, kaverit ja ystävät, koulu sekä harrastukset muodostavat yhteisöjä, joilla on perustavanlaatuisia vaikutuksia toimintaamme.
– Yhteisöt luovat yhteisöllisyyttä. Yhteisöllisyys syntyy helpoiten ihmisten välille, joilla on jokin yhteinen kiinnostuksen kohde, elämäntilanne tai asuinpaikka. Tärkeää on huomata, että yhteisöllisyyden syntymiseen tarvitaan kohtaamisia – se on vuorovaikutusta ihmisten kesken. Positiivisuus, turvallisuus, toisten kanssa viihtyminen sekä yhdessä tekeminen kantavat yksilöä ja tekevät hänestä sekä yhteisöstä paremman.
Taivalkosken lukion rehtori Pekka Turpeinen muistutti puheessaan Taivalkosken lukion kahdesta aikaisemasta keväästä, joita koronapandemia sävytti.
– Kahdet ylioppilasjuhlat on juhlittu poikkeuksellisesti: keväällä 2020 juhlassa oli läsnä 20 henkeä ja juhla striimattiin. Keväällä -21 paikalla oli 60 henkeä eli kolme läheistä ylioppilasta kohti.
Taivalkosken lukiossa on ylioppilasjuhlat pystytty korona-aikaankin pitämään ajallaan, kun taas joissakin isoissa lukioissa niitä siirrettiin esimerkiksi syksyyn.
– Pienen lukion etuja, Turpeinen totesi.
Koronapandemiasta huolimatta ylioppilaskirjoitukset menivät Taivalkosken lukiossa erinomaisesti. Uusia ylioppilaita lukiosta valmistui 16, ja he kirjoittivat paljon aineita.
– Lähes kuusi ainetta keskimäärin. Myös tulos oli hyvä: yli 4,5. Viimeisen kymmenen vuoden tilastoissa tulos sijoittuu kolmanneksi Taivalkosken lukiossa, Turpeinen totesi.
Turpeinen muistutti myös, että muutama nyt ylioppilaaksi kirjoittanut on jo saanut opiskelupaikan kirjoitustuloksen perusteella.
– Onhan tässä vuodesta 2020 voimassa olleesta valintauudistuksessa hyvääkin, kun ei tarvitse pääsykokeisiin valmistautua heti kirjoitusten jälkeen, hän totesi.
Rehtori Salla-Maarit Toivanen Posion lukiosta muistutti myös Posion lukion "huikean hienosta ylioppilaskoemenestyksestä".
– Posion lukio pääsi tänä keväänä sen johdosta julkisuuteen, hän kertoi.
Toivanen kertoi olleensa onnellinen siitä, että lukiossa saatiin lakittaa yhdeksän hienoa nuorta.
– Tänään Posion lukiossa opiskelunsa päättävien nuorten joukko on täynnä ihania, ahkeria, haaveilevia, kunnianhimoisia ja rohkeita nuoria. Osa teistä hyppäsi tänne Posiolle toisesta maasta. Olette luottaneet nuoruudestanne kolme vuotta meidän lukiomme osaavien ammattilaisten käsiin.
Toivasen mukaan Posion lukiossa on viimeisen kolmen vuoden aikana eletty jännittäviä aikoja – eikä pelkästään koronan vuoksi.
– Minuakin jännitti, kuinka Posion lukio selviäisi uuden edessä. Syksyllä 2019 aloittaessanne lukion, olimme kaikki täynnä kysymyksiä. Näihin kolmeen lukuvuoteen on mahtunut kaikenlaista jännitystä, kuten romahtanut liikuntasalin katto, korona ja muutosten keskellä myllertänyt maailma. Silti päivä toisensa jälkeen opiskelut ovat edenneet.
Myös Toivanen muistutti tuoreita ylioppilaita pienen lukion eduista. Yksi etu on, että opettajat oppivat tuntemaan oppilaansa hyvin.
– Opettajat ja koko henkilökunta pitää teitä kuin omina lapsinaan. Niin paljon he ahkeroivat, pohtivat, iloitsevat onnistumisistanne ja joskus jopa murehtivatkin teidän puolestanne, hän kertoi.
Pienessä lukiossa viihtyvät yleensä myös opettajat.
–Teidän yhteistä nauruanne, hermostunutta valmistautumista kokeisiin ja tuskailua tulevaisuudesta on ollut ihanaa ja opettavaista seurata, Toivanen kertoi uusille ylioppilaille.
Miten tämän vuoden ylioppilaat ovat itse kokeneet poikkeuksellisen lukio-opiskelunsa? Kysyimme asiasta kahdelta Kuusamon lukiosta lauantaina ylioppilaaksi valmistuneelta.
– Meillä oli paljon etäopetusta, eikä se ole ihan sama asia opiskelussa kuin lähiopiskelu. Että kyllä se opiskelua häiritsi, Alisa Karjalainen kertoi.
Samaa mieltä on myös Ella Haataja.
– Jotkut ovat sitä mieltä, että kotona on kiva opiskella. Itse katson kuitenkin, että käyn mieluummin koulua koulussa kuin että olen kotona koulussa, hän kertoi.
– Omalla kohdallani en myöskään päässyt siihen, että etäopiskelu olisi riittävästi tukenut opiskeluani, hän kertoi.
Molemmat ylioppilaat kertoivat kuitenkin olevansa onnellisia siitä, että lukioajasta selvittiin kuitenkin suhtkoht hyvin.
– Nyt tuntuu ihan älyttömän hyvältä, Karjalainen kertoi hetkeä ennen lakitusta.
– Minulla on jotenkin epätodellinen olo. Että nytkö tämä on ohi. Tuntuu, että se oli ihan vasta, kun lukiossa aloitin, Haataja kertoi.