Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Nou­ka­vaa­ran ja Sän­ki­kan­kaan koulut lak­kau­te­taan, kou­lu­verk­ko­suun­ni­tel­ma sai kii­tos­ta – Kou­lu­ver­kol­la silti edes­sään haas­tei­ta: "Tie­däm­me jo nyt ra­ken­taes­sa, että uusi koulu tulee olemaan liian pieni"

Päivitetty kouluverkko sai kiitosta, mutta edessä on myös tilallisia ja taloudellisia haasteita.

Kuusamo lakkauttaa Noukavaaran ja Sänkikankaan koulujen toiminnan 1.8. alkaen. Kaupunginvaltuusto päätti lakkautuksista kokouksessaan maanantaina, kun oli ensin äänestänyt asiasta molempien koulujen osalta.

Perussuomalaisten Tarja Leinonen-Viinikka jätti muutosesityksen, jossa puolsi Noukavaaran säilyttämistä. Joukamo Kortesalmi puolestaan jätti muutosesityksen Sänkikankaan koulun säilyttämistä. He perustelivat asiaa sillä, että koulujen olemassaolo ylläpitäisi myös kylien elinvoimaa.

Maanantain kokouksessa valtuusto hyväksyi myös päivitetyn kouluverkkosuunnitelman.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.