Joko luit: Näin it­se­näi­syys­päi­vää juh­li­taan Koil­lis­maal­la

Viikon kysymys: Seu­ra­sit­ko Rukan maail­man­cu­pien kil­pai­lu­ja?

Kuvaajalta: Ruka Nor­di­cis­sa iski tunne, että olen vapaan tyylin kil­pai­lus­sa pe­rin­tei­sen suk­sel­la

Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

OYSin kuor­mit­tu­neen te­ho-osas­ton po­ti­lai­ta siir­re­tään Kuo­pioon – Suo­mes­sa suurin päi­vä­koh­tai­nen luku ko­ro­na­tar­tun­nois­sa

Suomessa on todettu 1570 uutta koronavirustartuntaa, kertoo THL. Tartuntaluku on suurin päiväkohtainen luku Suomessa koko epidemian ajalta.

Koronaviruksen vuoksi Oulun yliopistollisessa sairaalassa hoidossa olevien potilaiden kokonaismäärä on laskenut, mutta tehohoidossa olevien potilaiden määrä kasvanut yhdellä.

Tehohoidon suuren kuormituksen vuoksi tehohoitopotilaita joudutaan siirtämään OYSista Kuopion yliopistolliseen sairaalaan. Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin vs. johtajaylilääkäri Terhi Nevalan mukaan kyseessä on kansallisen koordinaatiosuunnitelman mukainen toimi, jolla tasoitetaan alueellista potilastilannetta.

Tehohoidossa koronaviruksen vuoksi on OYSissa nyt 11 potilasta. Kaiken kaikkiaan OYSissa on hoidossa 22 koronapotilasta, kun tiistaina 30. marraskuuta potilaita oli 25.