Juuri nyt: Ui­ma­nie­men­tien re­mon­tis­sa Po­siol­la pal­jas­tui iso öl­jy­va­hin­ko – ”Saas­tu­nut­ta maa-ai­nes­ta olemme pois­ta­neet ja ajaneet 20 kuor­ma-au­ton la­val­lis­ta pi­laan­tu­nei­den maa-ai­nes­ten kä­sit­te­ly­lai­tok­seen Kemiin”

Viikon kysymys: Onko vapetus eli säh­kö­tu­pa­koin­ti tuttu ilmiö? – Kerro ko­ke­muk­sis­ta­si viikon ky­sy­myk­seen

Toimittajalta: Mitä yh­teis­tä on Kuu­sa­mon Pal­lo-Kar­huil­la ja Man­ches­ter Ci­tyl­lä?

Mainos: Syksyn supertarjouksena Koillissanomat Digi 4 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Salama tuhosi Tiais­ten mökin ke­sä­kuus­sa 2003 – pai­kal­la käyneet po­lii­sit pyö­rit­te­li­vät vain päätään

Koillissanomien vanhat kuvat kertovat tällä viikolla Tiaisten perheen mökille iskeneestä salamasta. Joka maanantai palaamme johonkin merkittävään, toimituksen valitsemaan puheenaiheeseen tai uutiseen, joka on tapahtunut tasakymmenvuosia sitten.

Koillissanomat 2.6.2003: Salama tuhosi Tiaisten mökin

Jyväskyläläistä Tiaisen pariskuntaa odotti karmea yllätys heidän tulessaan kesän ensimmäiselle mökkireissulle Kitkan rannalle, Posion Akanlahteen. Mökin terassin edessä kasvavaan petäjään iskenyt salama oli saanut aikaan käsittämätöntä tuhoa.

Sekä sisällä mökissä että ulkona pihamaalla on hävityksen kauhistus, Virpi Tiainen tuskailee. Lasinsirua on joka paikassa. – Pihalla ei voi kävellä kuin kumisaappaat jalassa.
Sekä sisällä mökissä että ulkona pihamaalla on hävityksen kauhistus, Virpi Tiainen tuskailee.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.