Joko luit: Näin it­se­näi­syys­päi­vää juh­li­taan Koil­lis­maal­la

Viikon kysymys: Seu­ra­sit­ko Rukan maail­man­cu­pien kil­pai­lu­ja?

Kuvaajalta: Ruka Nor­di­cis­sa iski tunne, että olen vapaan tyylin kil­pai­lus­sa pe­rin­tei­sen suk­sel­la

Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Vasara meinasi ti­pah­taa, kun Kin­nu­nen Fin­lan­dia-eh­dok­kuu­des­taan kuuli – "En ollut uskoa to­dek­si"

Finlandia-ehdokkuus yllätti Tommi Kinnusen.
Finlandia-ehdokkuus yllätti Tommi Kinnusen.
Kuva: Mikko Halvari

Kaunokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaaksi valitun Lopotin kirjoittajalla Tommi Kinnusella oli perjantaina haipakka päivä. Tieto kuusamolaislähtöisen kirjailijan ehdokkuudesta pisti puhelimet pärisemään ja haastatteluja pukkasi eri medioista.

– Toissapäivänä (keskiviikkona) sain soiton, että olen ehdokkaana, enkä ollut uskoa sitä todeksi. Olin kotona kattolistoja naulaamassa, kun puhelin soi ja kuulin uutisen. En millään olisi voinut kuvitella, että olisin päässyt taas ehdokkaaksi. Soiton jälkeen kiipesin takaisin remonttihommiin, eikä vasara meinannut pysyä enää kädessä. Pitikin siinä vähän ensin henkäistä, mutta listat sain lopulta paikoilleen, Kinnunen kuvaa tunnelmiaan.

Koil­lis­sa­no­mien tilaajilla on mahdollisuus lukea laajemmat jutut aiheesta alta. Juttuihin pääsee klikkaamalla Lue myös -kohdasta omilla tunnuksilla. Tunnukset ovat samat kuin näköislehteen.