Rukakeskus ja Metsähallitus eri mieltä kaupungin kanssa siitä, mille kuuluu Itä-Rukan pienen puistoalueen teko ja hoito – "Se on koko aluetta palveleva julkinen puisto"
Arinan suurhotelli luo uutta asiakasvirtaa Rukalle ja Kuusamoon – luvassa 2,7 miljoonaa vihreää korttilaista ja tasokkaampaa majoitusta
Rukalla säilöntäaika on nyt parhaimmillaan – kiirettä pitää, kun kesäasiakkaille tehdään kaikki valmiiksi ja lumi pannaan talteen ensi talvea varten
Elämyksiä keskeisten reittien varrella – Itä-Rukalle avataan vuoden 2022 alussa uusi ohjelmapalveluita tarjoava yritys Ruka Trek: "Tavoitteena on avata vuodenvaihteen jälkeen tammi-helmikuun tienoilla"
Kuusamo ei halua rajoittaa paikallisten oikeutta metsästää Valtavaaralla ja Pyhävaaralla – "Suojelualuetta perustettaessa on luvattu paikallisten metsästysoikeuden säilyvän"