Talvi on suosinut ammattikalastajia Koillismaan isoilla vesillä – "Olen vetänyt talvinuottaa 34 vuotta, ja liekö ikinä ollut noin paljon teräsjäätä"
"Pitää olla se puolenkymmentä astetta pakkasta" – riistan kolmiolaskenta talvella on sisupussin hommaa, eivätkä maanantain kelit vielä innosta
Minne lumi sulaa, mistä vesi tulee? Yliopiston tutkimus kerää tietoa Kuusamon Oulangalla – "Vastaavia mittauksia ei ole haastavissa talviolosuhteissa tehty"
Sulaminen alkaa Koillismaalla paksuilta hangilta, pääsiäissää on tavanomainen – metsäkoneurakoijalle Määttälänvaaralla on nyt mitä parhaimmat työkelit
Kitkajärven pohjaan laskettiin kuusi lumenmittauslaitetta – "Toivomme, että näiden avulla saamme katettua koko maapallosta miljoona kertaa isomman alueen"