Puro- ja jokivarsissa tehtiin 4265 kaivausta – Kuusamoa liikutti 1840-luvulla valtiovallan rahoittama kultakuume, jonta tartuntaa myös talonpoika Käkelä kävi hakemassa Siperiasta asti
Kuusamon Suolavaaran malminetsintälupaa vastustettiin taas, mutta yhtiö haluaa toimia valituksesta huolimatta - "Alueelta on löytynyt merkittävä, timanttipitoinen kimberliittiesiintymä"
Latitude 66 Cobalt luopuu Meurastuksenahon ja Sivakkaharjun kaivospiireistä Kuusamossa – alueet vapautuvat muille yhtiöille, jotka saattavat alkaa kehittää uutta kaivoshanketta
Kuusamon kaupunki päättikin ajaa kahden kaivospiirin lakkauttamista, aloitteen tekijä erittäin tyytyväinen – "Kaivoshommaa on tuossa vatkuteltu vuosikymmeniä edestakaisin, nyt tehdään konkreettisia asioita"