Joko luit: "Sil­loin räjähti rengas ja rupesi nä­ky­mään liek­ke­jä" – katso kuinka Posion pa­lo­mie­het tal­tut­ti­vat lii­ken­ne­pa­lon

Minne mennä: Ka­rao­ke­kar­ne­vaa­lit Ru­kal­la, nuo­ral­la­tans­sia Kuu­sin­ki­joen Myl­ly­kos­kel­la – katso Koil­lis­maan ta­pah­tu­mat

Toimittajalta: Mitä yh­teis­tä on Kuu­sa­mon Pal­lo-Kar­huil­la ja Man­ches­ter Ci­tyl­lä?

Mainos: Syksyn supertarjouksena Koillissanomat Digi 4 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Onnettomuus
Tukkirekka ja koululaisbussi kolaroivat Taivalkoskella – muutama lapsi sai lieviä vammoja: tilannetta tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena

Tuk­ki­rek­ka ja kou­lu­lais­bus­si ko­la­roi­vat Tai­val­kos­kel­la – ­muu­ta­ma lapsi sai lieviä vam­mo­ja: ti­lan­net­ta tut­ki­taan lii­ken­ne­tur­val­li­suu­den vaa­ran­ta­mi­se­na

27.02.2023 19:23 2
Tilaajille
"Miten voi näin tapahtua?" – Rukan onnettomuuspaikalle pysähtynyt Tuomas ei millään käsittänyt kelkkailijan kuolemaan johtanutta onnettomuutta

"Miten voi näin ta­pah­tua?" – Rukan on­net­to­muus­pai­kal­le py­säh­ty­nyt Tuomas ei millään kä­sit­tä­nyt kelk­kai­li­jan kuo­le­maan joh­ta­nut­ta on­net­to­muut­ta

25.02.2023 04:00 2
Tilaajille
Moottorikelkkailija loukkaantui Kuusamossa – "Jalkansa loukannut kelkkailija toimitettiin terveyskeskukseen jatkotutkimuksiin"

Moot­to­ri­kelk­kai­li­ja louk­kaan­tui Kuu­sa­mos­sa – "Jal­kan­sa lou­kan­nut kelk­kai­li­ja toi­mi­tet­tiin ter­veys­kes­kuk­seen jat­ko­tut­ki­muk­siin"

04.01.2023 18:16
Tilaajille
Traktorinkuljettaja loukkaantui Posiolla

Trak­to­rin­kul­jet­ta­ja louk­kaan­tui Po­siol­la

25.05.2022 10:42
Tilaajille
Rukalla lumilautailijaan törmännyttä laskettelijaa syytetään törkeästä vammantuottamuksesta – Puolustus kiistää syöksylaskun: "Laskunopeus oli täysin normaali"

Rukalla lu­mi­lau­tai­li­jaan tör­män­nyt­tä las­ket­te­li­jaa syy­te­tään tör­keäs­tä vam­man­tuot­ta­muk­ses­ta – Puo­lus­tus kiistää syök­sy­las­kun: "Las­ku­no­peus oli täysin nor­maa­li"

16.05.2022 16:45
Tilaajille
Heinäkuun helteiden synkkä tulos: 35 hukkui – Heinäkuun lukema on viimeksi ollut synkempi vuonna 2011

Hei­nä­kuun hel­tei­den synkkä tulos: 35 hukkui – Hei­nä­kuun lukema on vii­mek­si ollut syn­kem­pi vuonna 2011

11.08.2021 19:00 1
Tilaajille
Kaksi ihmistä kuoli Ouluntien liikenneonnettomuudessa Kuusamossa

Kaksi ihmistä kuoli Ou­lun­tien lii­ken­ne­on­net­to­muu­des­sa Kuu­sa­mos­sa

15.02.2021 17:09
Tilaajille
Ojaanajo Ouluntien risteyksessä Pudasjärvellä

Ojaan­ajo Ou­lun­tien ris­teyk­ses­sä Pu­das­jär­vel­lä

04.01.2021 16:12
Tilaajille
Onnettomuus vie metsästäjän hengen joka toinen vuosi – yhteistä nimittäjää ei ole, mutta huolimaton aseenkäyttö usein taustalla:  ”Asetta pitäisi käsitellä aina kuten se olisi ladattu”

On­net­to­muus vie met­säs­tä­jän hengen joka toinen vuosi – yh­teis­tä ni­mit­tä­jää ei ole, mutta huo­li­ma­ton aseen­käyt­tö usein taus­tal­la: ”Asetta pitäisi kä­si­tel­lä aina kuten se olisi la­dat­tu”

12.10.2020 12:10
Tilaajille
Riekintie katkaistu liikenteeltä liikenneonnettomuuden vuoksi - Näin  pahaa jälkeä syntyi sillalle

Rie­kin­tie kat­kais­tu lii­ken­teel­tä lii­ken­ne­on­net­to­muu­den vuoksi - Näin pahaa jälkeä syntyi sil­lal­le

08.10.2020 08:41
Tilaajille
Tuli roihusi terassilla ja asukas nukkui sisällä – Lehdenjakaja Ismo Nevala sammutti paloa kantamalla vettä järvestä ja pelasti kiitollisen asukkaan hengen: "Tässä paikalla saattaisi olla nokikasa"

Tuli roihusi te­ras­sil­la ja asukas nukkui sisällä – Leh­den­ja­ka­ja Ismo Nevala sam­mut­ti paloa kan­ta­mal­la vettä jär­ves­tä ja pelasti kii­tol­li­sen asuk­kaan hengen: "Tässä pai­kal­la saat­tai­si olla no­ki­ka­sa"

31.08.2020 16:20
Tilaajille
Entisen Agrimarketin katto romahti Posiolla – rakennus eristettiin laajalta alueelta

Entisen Ag­ri­mar­ke­tin katto romahti Po­siol­la – ra­ken­nus eris­tet­tiin laa­jal­ta alueel­ta

28.04.2020 08:57
Tilaajille
Yksi kuoli nokkakolarissa Posiolla – Lapissa useita tieliikenneonnettomuuksia perjantaina

Yksi kuoli nok­ka­ko­la­ris­sa Po­siol­la – Lapissa useita tie­lii­ken­ne­on­net­to­muuk­sia per­jan­tai­na

13.03.2020 21:08

Moot­to­ri­kelk­kai­li­ja louk­kaan­tui Kur­ki­jär­ven­tiel­lä - kelk­kai­li­jaa epäil­lään rat­ti­juo­pu­muk­ses­ta

11.03.2020 18:57
Poliisi Posion onnettomuudesta: Kolarissa oli mukana kolme autoa ja yhdeksän henkilöä – kolme loukkaantui vakavasti

Poliisi Posion on­net­to­muu­des­ta: Ko­la­ris­sa oli mukana kolme autoa ja yh­dek­sän hen­ki­löä – kolme louk­kaan­tui va­ka­vas­ti

27.02.2020 08:30
Tilaajille
Nainen menehtyi jäätyään kuor­maa­jan alle kaupan pihalla Posiolla

Nainen me­neh­tyi jää­tyään kuor­maa­jan alle kaupan pihalla Po­siol­la

17.02.2020 15:18